Turlarımız Hakkında/Kurallar :

BoSKu gezi turlarına katılmadan

önce bu sayfayı okumanızı rica ediyoruz.

BoSKu-Bodrum Scooter Motosiklet Kulübü olarak düzenlediğimiz motosiklet gezi turlarında emniyet-güvenlik, disiplin bakımından; önerilerimiz, tur kuralları hakkında detayları maddeler halinde yazıya dökme kararı aldık. BoSKu turlarına, özellikle ilk defa katılacak arkadaşların aşağıdaki uyarı ve tavsiyelerimizi dikkate almalarını rica ediyoruz.

Bunların harici sormak istediğiniz soru, olması gerektiğini düşündüğünüz bir konu olursa iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler

TUR GÜNLERİMİZ

BoSKu-Bodrum Scooter Motosiklet Kulübü Ağustos 2014 te kurulmuş, resmi bir kimliğe sahip olmayan topluluktur. Çalışan ve aile hayatı olan motosiklet sevdalısı arkadaşlarımızı düşündüğümüz için turlarımızı sadece pazar (çok nadir cumartesi)  günleri yapıyoruz. Günübirlik turlarımız 200-250km veya yeri geliyor 400-500km mesafe aralığında da olabiliyor.

Pazar turlarımıza sabah saat kışın saat 7.00-8.00, yazın 8.00-9.00 civarında start veriyor, akşam hava kararmasına yakın Bodrum'a dönmüş oluyoruz. Kış sezonunda havanın erken kararmasından dolayı bazı turlarımızda karanlıkta Bodrum'a dönmüş olabiliyoruz. Herhangi bir turumuza katılmadan lütfen "Çok erken start veriyor, aşırı fazla kilometre yol alıyorsunuz, karanlıkta Bodrum'a dönüyorsunuz" demeyin. Çünkü sabah kahvaltı programı, bu kadar mesafe ve sürede hoş sohbetler eşliğinde doğa içinde yer alıyor, tarihi-ören yerleri dolaşıyor, köy kahvelerinde molalar, yazın deniz keyfini yaşıyor, öğle yemeği için zaman ayırıyoruz.

                                     

TURLARIMIZDA GÖREVLİ ARKADAŞLAR

Tur Sorumlusu (TS) : O günkü turdan sorumlu arkadaş(lar)dır. Bir nevi turun patronu, kötü adamıdır.

Öncü Motosiklet (ÖM) : Tur rotası boyunca en önde yol alan arkadaşımızdır. Çoğu turlarda TS ayni zamanda ÖM olmaktadır. Kimse öncüyü geçmez. Mola ve bekleme noktalarında ÖM yola çıkmadan kimse hareket etmez, son kişi ekipmanlarını giyip motosikletin üzerinde hazır olana kadar beklenir. ÖM geçip kaybolan, bir sorunla karşılaşan sürücü kendisinden sorumludur.           

Artçı Motosiklet (ARM) : Tur rotası boyunca en arkada yol alan iki motosikletli arkadaşımızdır. Kimse artçı arkasında kalmaz. ARM arkasında kalıp kaybolan, bir sorunla karşılaşan sürücü kendisinden sorumludur. Bekleme noktalarına ARM gelmeden grup hareket etmez.

Tur Kontrol Ekibi (TKE) : Tur süresince, tur kurallarını denetleyen TKE ndeki dört motosikletli arkadaşımızın yetkileri geniştir. Grup sürüşlerinde dahi serbest sürüş şeklindedirler. Katılımcıları; sürüş ve diğer konularda uyarmakta, tekrar etmesi halinde turdan men ve bundan sonraki BoSKu turlarına almamakla yetkilidirler. TKE ne hiçbir konuda itiraz etmiyor, her konuda kendilerine yardımcı oluyoruz. Grup içinde sürüş halinde veya molalarda bir sorun görürseniz lütfen ilk olarak arkadaşlarımıza iletin.

Görsel Çekim Ekibi (GÇE) : Tur anında veya molalarda güzel anılarımızı fotoğraf ve videolar ile ölümsüzleştirmek için görevli arkadaşlardır. Bu ekipte yer almak isterseniz tur sabahı lütfen verilen brifing arasında belirtiniz. 

                       

TURLARIMIZDA KATILIMCILAR

Turlarımıza bireysel katılım yanında aile ve çift şeklinde de olmaktadır. Artçılı katılım serbesttir.

Genelde yazın, deniz mevsiminde ve nadir olmakla kış aylarında 2-3 günlük çadırlı kamp şeklinde turlarımız mevcuttur. Kamp yapacağımız yere motosikletlerimiz ile ulaşıyoruz. Kamplı turlarımıza bazı arkadaşlarımız araçları ile bize eşlik ediyor, kamp malzemelerimizi taşımamıza yardımcı oluyorlar.

 

GİYİM ve OLMAZ İSE OLMAZLAR

Motosikletinize uygun tip motosiklet ehliyet sahibi olma, motosikletiniz için geçerli trafik sigortası, sürücü-artçı tam kapalı kask, BoSKu reflektif yelek, eldiven, korumalı pantolon-mont, vs güvenlik ekipmanı kullanım zorunluğu vardır. Sizlerin güvenliğini düşündüğümüzden dolayı lütfen katı tutumumuzu anlayışla karşılayın.

Motosikletler için üretilmiş korumalı çizme, pantolonunuzda korumalar yok ise dizlik ve dirseklik kullanmanızı öneriyoruz. Size birşey olması durumunda bizlerin üzüleceğini, o gün turun iptal olacağını düşünmenizi rica ediyoruz.

Özellikle kış aylarında, sabah saatlerinde havanın soğuk olması nedeniyle iyi giyinmenizi, termal içlikler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Malum yazın Bodrum'da havalar aşırı sıcak oluyor. Korumalı pantolon ve mont giymek aşırı rahatsızlık verebiliyor. Her korumalı giyimin sizi rahatsız etmeyecek yazlık tiplerinin olduğunu hatırlatmak isteriz.

 

SCOOTER HARİCİ, VİTESLİ MOTOSİKLET İLE KATILIM

2017 yılında ortaklaşa aldığımız karar ile turlarımıza egzozundan aşırı ses çıkarıp çevreye rahatsızlık vermemek şartıyla bakımlı, evrakları tam her tür motosiklet katılabilmektedir.

 

TUR/ETKİNLİK DUYURULARI ve BULUŞMA NOKTASI

Yapacağımız turların ve etkinliklerin duyurusunu Facebook grubumuz “www.facebook.com/groups/boskubodrum” altında "Etkinlikler" bölümünde, ayni zamanda Facebook etkinlik linkini BoSKu Whatsapp Grubunda ve Instagram sayfamızda hafta içi duyuruyoruz.

Etkinlik altında; Tur tarihi, buluşma noktası, hareket saati, kaç km.lik tur, zorluk derecesi, kaç cc. motosikletler için uygun, harita olarak tur rotası, bekleme noktalarımız, nerelerde mola vereceğiz, nereleri gezeceğiz, yanımızda almamız gerekenler, hatırlatıcı bilgiler gibi  turla ilgili tüm detaylar veriliyor.

Facebook kullanmayan, Facebook etkinlik takibi için zamanı kısıtlı olan arkadaşların ricası ile mobil uygulaması BoSKu WhatsApp grubu kurduk. Gruba ana sayfada sağ üst köşedeki Whatsapp simgesinden katılabilirsiniz.

Facebook etkinlik haberleri altında aksi bir durum belirtilmediği sürece genelde Gümbet kavşağı EskiKöy Restoranda veya Torba kavşağı Mavibeyaz Opet Akaryakıt İstasyonunda buluşuyoruz. Arzu edenler hareket saatinden yarım saat önce kahvaltı (tur programında yok ise), poğaça, çorbalarını alabilirler.

Buluşma noktamız Eskiköy Restoran ise zamanında hareketimiz sonrası Torba kavşağı Mavibeyaz Opet Akaryakıt İstasyonunda deposunu bir gün önceden doldurmayı unutan arkadaşlara akaryakıt almaları, lastik hava basıncı kontrolü ve market alışverişi için 20 dakika fırsat veriyoruz.

Hava şartlarının müsaade etmediği tur günlerinde bir önceki akşam veya turun başlamasına 2 saat kala sabah; Facebook Etkinliği altında ve Whatsapp grubunda turun iptali veya farklı bir program var ise katılımcılar ile paylaşılıyor. Lütfen bir gün önceden veya son ana kadar “tur var mı ? yok mu ?” tarzında mesaj, telefon çağrıları yapmayınız.

 

TUR KATILIM ÜCRETİ

Turlarımızda motosiklet başına 5TL katılım ücreti alıyoruz. Katılım ücreti her turda toplanmayıp genel bir giderimiz (web sayfası alan adı ve barındırma, fotokopi-kırtasiye işleri, demirbaşlarımız, ortaklaşa giyim-baskı tarzı işlerde ön ödeme) olduğu zamanlarda oluyor. Bu ücret ilk mola noktasında TS'nın görev verdiği arkadaşlar tarafından toplanır ve toplanan rakam TS tarafından yüksek ses ile herkese bildirilir. Toplanan paralar BoSKu kasasında birikir ve genel giderler için kullanılır. Gelir ve giderlerin listesi her toplantıda katılımcılara gösterilir.

 

MÜZEKART SAHİBİ OLMA

Bazı turlarımızda tarihi-ören yerlerini geziyoruz. Müze, ören yerlerinin girişi kişi başı 30-40TL olabiliyor.

Kültür Bakanlığı'nın Müzekart uygulaması ile bir sene boyunca 50TL lik kart sayesinde tüm tarihi yerlere, birden fazla kez ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Müzekart'ınızı kimlik kartınız ile birlikte Bodrum Kalesi bilet gişelerinden temin edinebilirsiniz.

 

TURUMUZA İLK KEZ KATILAN ARKADAŞLAR

Turumuza ilk defa geldiyseniz sabah buluşma noktasında TS ile tanışın, cep telefonu numarasını isteyiniz ve siz de kendisine veriniz. TS sizi grup içindeki diğer arkadaşlar ile tanıştıracaktır.

Mola noktalarında bir kenara çekilmek yerine diğer arkadaşlar ile iletişim kurup, sohbetlerine eşlik etmeye gayret ediniz. BoSKu ile ilk kez turlara gelen ve grup sürüş tecrübesi az olan arkadaşlar gün boyu grubun en arkasında ARM önünde yol alırlar.

 

TUR ÖNCESİ HAZIRLIK

Hareket saatimize 5 dakika kala Tur Sorumlumuz (TS), turla ilgili kısa bir brifing; mola-duraklama-bekleme noktalarını, nerelerde grup sürüşü, nerelerde serbest sürüş yapacağız, tur kuralları hakkında kısa bilgiler veriyor. Etkinlik altında belirtilen hareket saatinden 15 dk. önce hareket noktasında bulunmanızı rica ediyoruz. Turda olası aksi bir durum için TS'ndan cep telefonunu almayı ihmal etmeyiniz.

Bir gün önceden deponuzu tam doldurmayı ve lastik hava basınçlarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

 

TUR BAŞLANGIÇ NOKTASINDA FORM DOLDURMA

Tur sabahı tura katılan arkadaşlardan "Tur Kontrol Listesi" doldurmasını rica ediyoruz. Bu liste hem istatistik hem de tur esnasında olabilecek sorunda katılımcılara ulaşmak içindir. Liste hareket saatine kadar doldurulabilir. Liste hareket saatinde kaldırılır ve bu saatten sonra gelen veya tur esnasında gruba katılan arkadaşları üzülerek belirtmek isterizki aramıza alamıyoruz.

Turlarımızda sürücü-artçı tam kapalı kask, reflektif yelek, motosiklet ehliyet, motosiklet evrakları, korumalı mont, pantolon, bakımlı motosiklet, ekipmanlar zorunlu tuttuğumuz koşullardır. Bu forumu doldurduğunuzda veya doldurmayı unuttuğunuz durumlarda dahi, olası sorunlarda sizin ve artçınızın (kaza, trafik kuralları ihlali, motosiklet arıza, yaralanma, vefat) tüm yükümlülüğünü kabul etmiş olursunuz.

 

BAKIMLI/SORUNSUZ MOTOSİKLET

Turlarımıza bakımlı, sorunsuz motosiklet ile gelmenizi önemle rica ediyoruz. Motosikletinizde olası bir sorunda imkanlar dahilinde tamir için zaman kaybı ve yüksek ücretli çekici aramak inanın çok can sıkıcı bir durum oluyor. Tur sırasında arıza yapıp tamiri yapılamayan motosikletten sürücüsü sorumlu olur.

Sorunlu bir motosiklet olduğunda grup içinde, gruptan kopmadıysanız en fazla 2-3 gönüllü arkadaş olaya müdahale eder. Bu esnada tur devam eder ve TS'na cepten ulaşarak durum bildirilir. Bir sonraki mola/bekleme noktasında geride kalan arkadaşlar beklenir, iletişim halinde olunur.

Eğer gruptan kopmuş, ARM arkasında sorun yaşarsanız üzgünüz ama bizim yapabileceğimiz bir durum olmayacaktır.

 

TUR GÜNÜ İLETİŞİM

Yanınızda tam şarjlı cep telefonu getirmeyi ihmal etmeyiniz. Hatta cep telefonunuza bağlı, sürüş anında dahi gelen çağrıya cevap verip konuşabileceğiniz kablolu veya bluetooth lu kulaklık seti kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Tur anında olası bir sorunda, sabah tur hareket noktasında TS'ndan almış olduğunuz veya Facebook etkinliği içinde belirtilen TS cep telefonunu çekinmeden arayabilirsiniz. Gün içinde cep telefonu pilinizin tükenmesine karşın molalarda power bank veya sürüş anında motosiklet üzerinde şarj etmenizi rica ediyoruz.

Lütfen "saat kaçta, nerede buluşuyoruz, nereleri dolaşacağız, kaç kilometrelik bir tur, hava kötü gibi tur olacak mı" tarzında sorular için aramayınız. Çünkü tüm detaylar Facebook etkinliği altında belirtilmiş ve tur sabahı hareketimize 5 dakika önce brifingte tüm katılımcı arkadaşlara anlatılır.

2020 yılı itibariyle tur anında, motosiklet üzerinde sürüşte iletişim olarak Discord cep telefonu aplikasyonu kullanmaya başladık. Discord hakkında bilgi için web sayfamızdaki Discord bölümüne tıklayınız

 

KAZA ANINDA

Olmasını hiç arzu etmediğimiz kaza durumlarında ilk öncelik yol emniyetinin alınmasıdır. Bir kişi derhal kendi motosikletini güvenli bir yere park ederek kaza mahallinin trafik akışını kontrol etmelidir.

Kaza yapan motosiklette ilk iş sağ elcik üzerinde bulunan kırmızı renkteki Kill Switch düğmesine basmak olmalıdır.

 

İLK YARDIM ÇANTASI ve ALERJİK/KRONİK HASTALIK DURUMU

Olası sorunlara karşı her turda ilk yardım çantası, ağrı kesici, kas gevşetici, alerjiniz varsa böcek, arı sokmasına karşı ilaç bulundurmanızı rica ediyoruz.

Eğer alerjik/kronik bir hastalık durumunuz var ise lütfen tur başlangıç noktasında TS'nu durumunuz hakkında bilgilendirme yapınız.

 

LASTİK SORUNU

Turlarımızda nadir rastlanan motosiklet sorunlarının başında lastik patlaması, lastiğin hava kaçırması geliyor. Yanınızda "lastik tamir edici-şişirici sprey" ve "lastik tamir edici fitil seti" bulundurunuz. Tur öncesi lastiklerinizin doğru hava basıncını kontrol edin. Çivi, yıpranma, vs sorunlara karşı gözden geçirin.

 

YEDEK MALZEMELER

Yanınızda kaskınız için uygun yedek bir vizör, alt-üst yağmurluk seti, lastik tamir fitil seti, yeriniz var ise yedek kask ve ufak tefek tornavida, pense, kurbağacık, buji anahtarı, akü takviye kablosu gibi tamir takım setleri bulundurmanızda fayda vardır.

 

ROTA İNCELEME, ARAŞTIRMA / BİLGİ EDİNME

Etkinlik altında tur süresince izleyeceğimiz rotayı harita şeklinde paylaşıyoruz. Etkinlik altındaki açıklamaları, paylaşımları, rotayı incelemeniz, yol üzerinde geçeceğimiz il, ilçe, köy, kasaba adlarını bilmeniz iyi olur.

Ayrıca turlarımız bazen bölgemizdeki tarihi/ören yerlerine oluyor. İmkanlarınız dahilinde gidilecek yerlerin tarihi hakkında araştırma yapıp bizleri yerinde aydınlatırsanız takdire şayan bir durum olur.

 

GÜN BOYU GÖRSEL ÇEKİMLER

Turlarımızda çektiğimiz fotoğraf ve videoların sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılması, birbirimizin etiketlenmesi grubumuzun büyümesi için önem arz eder. Sizlerden ricamız turlarımıza fotoğraf makinesi getirmeniz, mola noktalarında bolca fotoğraf çekmeniz olacaktır.

Mola noktalarında ÖM bilgisi dahilinde fotoğraf çekme amacıyla yol alırken grubun önüne geçerek ileride, yol kenarında grup geçişini fotoğraflamanız, video kaydı yapmanız bizleri çok sevindirir.

 

TUR ZORLUK DURUMU

Turlarımıza katılımda motosiklet motor hacmi konusunda bir üst veya alt limit yoktur. Etkinlik içinde tur zorluk derecesi ve cc olarak hangi motosiklet için uygun olduğu belirtiliyor.

Çift şeritli ana yollarda yeri geliyor 1-2 saat süre ile sürüş hızımız 80-90km/sa lerde olabiliyor. Düşük cc'li (150cc altı), artçılı ve özellikle yaz aylarında hava soğutmalı motosiklet sahiplerinin bu durumu göz önünde bulundurmasını, tur zorluk, motor hacmi, sürüş tecrübe derecesi, mesafeye dikkat etmelerini rica ederiz.

 

GRUBU GRUPLARA BÖLME

Eğer grupta çok fazla sayıda motosiklet var ise TS yetkisi ile sürücü tecrübesi, motor cc sine göre gruplar oluşturulur. Her grup kendi içerisinde bir öncü ve artçı sürücü belirler. TS grup öncülerine mola noktaları ve tur rotası hakkında bilgilendirme yapar. Grupta ÖM geçilmez, ARM arkasında kalınmaz.

 

TUR GÜNÜ GRUPTAN MEN ETME

Başlıklar altında yazdığımız  BoSKu tur kurallarına uymayanlar, tur sabahı hareket saatine geç kalmayı adet edinenler, gruba tur arasında katılanlar, çevreyi rahatız edecek şekilde egzozu açık, ses çıkaran motosiklet sahipleri, artçı ve sürücüde tam kapalı kask, reflektif yelek, korumalı mont, pantolon, ehliyet-motosiklet evrakları bulunmayan, eksik olanlar, grup içinde saygı kurallarına uymayan, alaycı-küfürlü tarzda konuşanlar, mola noktalarında içtiği sigara izmaritini, yediğinin poşetini yere atan, uyarılara rağmen gruptaki motosikletleri ve trafikteki diğer araçları tehlikeye sokacak tarzda sürüş sergileyenler, haklı durumda dahi olsa fevri davranarak grup içinde arkadaşları, trafikte diğer taşıtlar ile dalaşan-kavga durumuna giren arkadaşlar tur başında veya tur esnasında TS-TKE tarafından gruptan men edilir, sonraki turlara kabul durumları dernek yönetimince karara bağlanır.

 

SÜRÜŞ TİPLERİ

SERBEST SÜRÜŞ

Genelde çift şeritli yollarda, bilindik rotalarda, trafiğin yoğun olduğu bölgelerde tercih ettiğimiz sürüş tipidir.

Her sürücü bireysel sürüş yapar. Kendi hızı, sürüş stilinden sorumludur. Unutmayın ki kendinizi, trafikteki diğer araç ve yayaları tehlikeye atmanız neticesinde bizleri de karalamış olursunuz. Lütfen nizami, riske girmeden, aşırı süratten uzak, takip mesafesi içinde, güvenli sürüş sergilemeye özen gösterin.

TS her molada bir sonraki bekleme/mola noktasını bildirir. Serbest sürüş şeklinde yol alınır ve en arkadan gelen ARM varana kadar bekleme noktasında mola verilir. Grubun arkasında kalan motosikletlerin öndekilere yetişmesi için hızlı, riskli sürüş yapmalarını istemiyoruz. İnanın en hızlı ve en yavaş yol alan motosiklet arasında en fazla 10-15 dk. lık bir fark oluyor.

GRUP SÜRÜŞÜ

Güvenlik ve araç trafiğini zora sokmasından dolayı pek sevmesekte mecburen bilmediğimiz rotalarda, belirgin farkındalık, grubun dağılmaması ve kaybolmamak için tercih ettiğimiz sürüş tipidir.

TS dışında bir öncü ve bir ARM arkadaşımız oluyor. Kimse ÖM önüne geçmiyor, ARM arkasında kalmıyor. Bu şekilde grubun dağılmasını engellemiş oluyoruz. TS nun mola noktasında uyarısı ile emniyet, farkındalık açısından çift şeritli ana yollarda fermuar düzeni (artçılı motosikletler sağ tarafa geçmelidir, kesinlikle sollama yapılmaz), tek şeritli veya tali yollarda ise tek sıra şeklinde, her motosiklet arasında eşit takip mesafesi içinde yol alıyoruz. Her iki durumda da aramızdaki takip mesafesini koruyor (fermuar sürüşünde bir öndeki ile 2sn. çaprazımızdaki ile 1sn, tek sıra sürüşte ise önümüzdeki ile 2sn.), birbirimize fazla yaklaşmıyor, yan yana sürmüyor,  aramızdaki mesafeyi açmıyoruz. Takip mesafesi yol durumu ve hava şartlarına göre uzatılabilir ama asla kısaltılmaz. Tur hızını ÖM belirler. Çift şeritli ana yollarda maksimum sürüş hızımız 80-90km/sa şeklinde oluyor. Bu hız tali yollarda yol durumuna göre 30-60km/sa lere düşebiliyor.

 

Serbest veya grup sürüşlerinde ne durumda olursak olalım asla önümüzdeki motosikletin sağından geçmiyoruz. Grup sürüşlerinde öncü arkasındaki ilk 2-3 motosikletin takip mesafesi önem arz eder. Mesafeyi açar veya kısaltırlar ise arkadakilerde bu şekilde devam eder. Neticesinde içgüdüsel olarak istemediğimiz sollamalar yaşanır, grup kopar. Lütfen tüm grup sürücüleri motosikletler arası takip kuralı, mesafe eşit bir şekilde yol almaya özen göstersin.

Çift şeritli yollarda serbest veya grup sürüşünde asla sol şeridi kapatacak şekilde yol almıyoruz. Sol şerit, araçlar tarafından sadece sollama amacıyla geçici süreliğine kullanılır.

 

TUR ESNASINDA ÖNDEKİ ve ARKADAKİ MOTOSİKLETİN TAKİBİ

Sürüş esnasında çevresel bakışımız ile her zaman sağ-sol aynamızdan arkamızı, bir önümüzdeki motosikletin pozisyonunu, sinyallerini, stop lambasını ve el-ayak işaretlerini takip ediyor, aramızdaki mesafeyi açmamaya özen gösteriyoruz.

 

MOTOSİKLET PARK ETME

Mola ve duraklama noktalarında motosikletlerimizi araç-yaya geçişinden uzak, emniyetli, sert zeminli alanda ve mola sonrası gideceğimiz yön doğrultusunda (TS'nın park ettiği yönde) park ediyoruz. Motosikletler arası sürücülerin/artçıların rahat inmesi, binmesi, eşya çıkarması, bir motosikletin yana yatma olasılığına karşı mesafe bırakıyoruz.

Park olayı yetenek ve bilgi isteyen bir konudur. Toplantılarımızda veya tur molalarında bu konu üzerinde konuşuyoruz. Motosikletlerin düzenli, nizam içinde park etmesi bizlerin dışarıya karşı kültürümüzü yansıtır.

Çok az bekleme yapacağımız duraklama noktalarında yeri geliyor yol kenarında duruyoruz. ÖM durulacak güvenli yeri belirler. Arkasında herkesin durabileceği kadar yer ayarlaması yapar. Diğer motosikletler öncü arkasına aralarında bir teker boyu mesafe kalacak kadar ayni hizada sıralanır, park eder. Asla bir önde park eden, duran motosikleti geçme, motosikletin sağına veya soluna yanaşıp park durumuna geçmiyoruz.

KAVŞAKLARDA ve YOL AYRIMLARINDA YÖNLENDİRME

Özellikle serbest sürüşlerde, yeni rotalarda yeri geliyor kavşaklar ve yol ayrımlarına gelince kaybolmalar söz konusu olabiliyor.

Bu durumun önüne geçmek işin şöyle bir yöntem uyguluyoruz; Rotayı bilen öncü sürücü kavşak ve yol ayrımına varmaya yakın bir arkasındaki motosiklet sürücüsüne sol eli ile Dur işareti yapar. Öncü arkasındaki sürücü güvenli bir noktada durur. Arkadan gelenlerin durmalarına fırsat vermeden öncüye, öndeki gruba doğru yönlendirir. Artçıyı görünce ise tekrar grubu sollayarak öncü arkasına geçer. Bu sırada öncü hızını düşürmüş olur ve durdurduğu arkadaşını arkasında görünce normal hızına geri döner.

 

BENZİN İHTİYACI

Benzin ihtiyacı olan sürücüler mola/bekleme noktasında ÖM sürücüsüne en fazla kaç kilometre daha gideceklerini bildirir. En yakın benzin istasyonunda mola verilir. Benzin almaları mümkün mertebe hep birlikte, tur boyunca çok fazla istasyonda durmadan almaya özen gösteriyoruz. Lütfen yarım depo yakıtınız kalsa dahi ilk benzin molasından deponuzu doldurmayı unutmayınız. Benzin molalarında WC, market ihtiyaçlarınızı son dakikaya bırakmayınız.

Yakıt ihtiyacı olmayan, yakıt veya WC ihtiyacını tamamlamış motosikletlerin istasyondan ayrılmadan, çıkış kapısına yakın, sağ tarafta müsait bir alanda beklemesini rica ediyoruz. İstasyonu hep birlikte ÖM arkasında terk ediyoruz.

 

MOLA SONRASI HAREKETE HAZIRLIK

Molalarımızda köy kahvelerinde, öğle yemeği-kahvaltı için planlanan restoranlarda bulunuyoruz. Hemen kafamıza göre oturup siparişimizi vermiyoruz. Öncelikle el birliği ile hazır değil ise masa düzenini kuruyoruz ve birlikte siparişimizi veriyoruz. Lütfen herkes kendi yediği, içtiği hesabı ödesin. Tam hareket anında hesap ödemeyi unutma, son dakikada WC ihtiyacı gibi durumların olmamasını rica ediyoruz.

Gün içinde çok daha fazla yer dolaşmak, uzun mesafe yol almak için mola ve duraklama noktalarında TS'nun sesli uyarısı ile motosikletlerimizin başında hazır bulunalım. ÖM ve ARM anlaşması sonrası ÖM yol aldığı anda tüm motosikletler ÖM arkasında yola çıkar.

 

ALKOL KULLANIMI

Gün boyu alkollü içecek almıyoruz.

 

AYNA KULLANIMI

Grup sürüşlerinde bireysel sürüşlerimizden biraz daha fazla, sıklıkla, çevresel bakış şeklinde sağ-sol aynalar ile arkamızı kontrol ediyor, can kurtaran (omuz üstü) bakışları yapıyoruz.

 

REFLEKTİF YELEK

Turlarımızda diğer araçlara farkındalık, dışarıya ekip ruhunu yansıtma amacıyla tek tip sarı, reflektif yelekler kullanıyoruz. Ocak 2017 yılından sonra turlarda giyilmesini zorunlu tutacağımız BoSKu yeleklerinin temini için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

FARLAR ve KORNA

Tur boyunca kısa farlarımızı açık tutuyoruz. Turlarda gereksiz yere korna çalmıyoruz. Kornayı acil bir durum veya bir öndeki sürücüyü uyarmak için kullanıyoruz.

 

GRUP SÜRÜŞÜNDE MOTOSİKLET SIRASI

Grup sürüşlerinde yeni üyeler, misafirler ve tecrübesi az sürücüler, motor hacmi düşük motosikletler grubun arka tarafında, artçı soooter önünde yol alır. Yine grup sürüşü anında her sürücü bir sonraki mola veya bekleme noktasına varıncaya kadar başlangıç pozisyonunu muhafaza eder. Bu durum sürücünün önündeki ve arkasındaki sürücünün sürüş alışkanlığı ve davranışını tanımasına yarar. Eğer bir önünüzdeki veya arkanızdaki sürücünün sürüş davranışı sizi rahatsız ediyor, tehlikede olduğunuzu düşünüyorsanız grubun içinde kalmak şartıyla pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz.

 

GRUP İÇİNDE ARAÇ

Bilhassa tali yolarda, düşük hızda tek sıra grup sürüşlerinde en büyük sorun grup arasına araç girmesidir. Arkamızda yol alan, sollamak isteyen araç ihtimaline karşı sağ-sol aynalar ile arkamızı sıklıkla kontrol ediyoruz ve sollamak isteyen bir araç fark edince kısa bir düdük ile öndeki motosikletli arkadaşı uyarıyor, sağ tarafa yanaşıp hız düşürüyoruz. Sol elimizle aracın geçmesi için uyarıyoruz.

Bazı durumlarda karşıdan başka bir aracın gelmesi neticesinde grubu sollayan araç tekrar grup içine girebiliyor. Bu durumda araca yer açmak için hız düşüreceğiz, araç ile aramızda takip mesafesi bırakacağız. Aracın grubu tekrar sollayıp grup içinden çıkması için uygun yol koşulunda tekrar kısa bir düdük ile öndeki motosikletli arkadaşı uyarıyor, sağ tarafa yanaşıp hız düşürüyoruz. Sol elimizle aracın geçmesi için uyarıyoruz.

 

BİLGİ PAYLAŞIMI

Tur sürüşü anında veya molalarda gördüğünüz eksikleri, yanlışları lütfen TKE ne iletiniz.

 

SON ANA KADAR BİRLİKTELİK

Edindiğimiz tecrübelerden Bodrum'a dönüş rotasında motosikletler arası kopmalar oluyor. Lütfen bu durumun olmaması bakımından sabah nasıl hareket edip yol aldıysak ayni şekilde dönüş rotasında da özen gösteriniz. Özel bir durumu olup acil dönüş ihtiyacı olan TS'na durumunu son mola noktasında bildirsin.

 

UYARILAR ve TEMKİNLER

Burada yazılı olan kurallara uymayan, dikkatinden kaçan arkadaşları lütfen nazik bir dil ile mola noktalarında uyarınız. Sorunun tekrar etmesi durumunda ise TKE ne bildiriniz.

Tüm bu kurallar, öneriler bizlerin güvenliği, emniyeti yanında hep beraber sorunsuz bir gün geçirmemiz amacıyla karar verilmiştir.

 

Bu yazı metni BoSKu turlarında gördüğümüz eksikler, hatalar, tecrübeli motosiklet sürücüsü arkadaşlarımızın önerileri ile tamamen kendi düşünce-fikirlerimiz neticesinde hazırlanmıştır. Diğer kulüpler, gruplar, topluluklar tarafından izin almaksızın kopyalanabilir, çoğaltılabilir. Herkese açıktır.

Güncel Tur Kuralları için “https://etezer.wixsite.com/bodrumscooter/turkurallari” web adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

BoSKu-Bodrum Scooter Motosiklet Kulübü

Bodrum-MUĞLA

etezer@gmail.com

Tel: 0533 438 8311 (Sadece acil durumlar)

  • White Facebook Icon
  • White Google+ Icon
  • White Instagram Icon
  • Google Places Social Icon
  • YouTube Social  Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now