top of page

Scooter Motosiklet Sürüş Eğitimi :

Bizlere en çok gelen sorulardan birkaçı;

- "Bisiklete dahi hiç binmedim. Motosiklet sürmek istiyorum"

- Motosikletim ile güvenli sürüş yapıp alışverişimi yapmak istiyorum"

- "Sürüş tecrübem yok ama sizler ile turlara gelmek istiyorum"

- "Şehiriçi trafiğinden bıktım, araçtan kurtulup; en azından merkezde kısa mesafeli yerlere ulaşım için scooter kullanmak istiyorum. Tecrübem yok, korkuyorum." oluyor.

Yeri geliyor kulüp olarak bizler günde 300-400km lik turlar yapıyoruz. Tecrübesi olmayan arkadaşlar için bu turlar biraz ağır olabilir. Ama sürüş tecrübesi, eğitim sonrası bizler ile turlara gelmeniz mümkün olabilir. Sadece zamana ve sürüş tecrübesine ihtiyacınız var.

- Korkularınızı yenmek, acemiliğinizi biraz olsun atlatmak, Borum merkezde kısa mesafe yerlere ulaşım, pazar alışverişi, vs gündelik işlerinizi halletmeniz için şahsa özel veya grup olarak sürüş eğitimleri vermekteyiz. Bu eğitimler tamamen amatör bir ruh ile sizlere yol, sürüş ve çevreden size gelecek tehlike tecrübelerimizi anlatarak geçmektedir. 

Eğitimlerimizi;

- Teori,

- Kapalı alan pratik,

- Yol eğitimi pratik

olmak üzere üç aşamada vermekteyiz.

Özellikle kadın arkadaşlarımızdan bu tarz kursa oldukça fazla talep gelmektedir. Kurs sonunda kursiyerlerimizin trafikte güvenli, korkusuz, tedirgin olmadan bir şekilde yol alacak kıvama geldiklerini görmek bizleri sevindirmektedir.

Bu tarz bir kurs almak isterseniz;

1. Bisiklet sürebiliyor olmanız, (Bisiklet süremeyenler için 2 günlük ek ön eğitim programı uygulanır)

2. A veya A2 Motosiklet ehliyetiniz,

3. Motosiklet korumalı kıyafetleriniz (Tam kapalı kask, eldiven, korumalı mont, korumalı pantolon veya dizlikler),

4. Evrakları tam ve eksiksiz scooter tip motosikletinizin olması gerekmektedir.

Kursun teori aşaması; Motosikletinizi tanımak, günlük kontroller, avantaj ve riskler, güvenlik ekipmanları, sistem-tehlike algısı, bakışın önemi, konumlanma, hız, frenleme, virajlara giriş-çıkış, sürüş pozisyonu gibi genel bilgileri sözlü olarak kağıt kalem kullanarak masa başında anlatmaktayız. 

Kapalı alan pratik aşaması; Sizi koruma ekipmanlarınızı giymiş şekilde motosikletiniz ile birlikte trafiğe kapalı sürüş eğitim alanına misafir ediyoruz. Bu kapalı alanda teori kursunda anlattıklarımızı uygulamalı olarak size önce gösterip kavradığınızdan emin olduktan sonra tecrübe ettiriyoruz. Bunun yanında motosiklete biniş, üzerinde oturuş, motosikletten iniş, motosikleti park, yan-orta ayakları kullanma, motosikleti ileri-geri itme gibi ipuçları, kendi tecrübelerimizi aktarıyoruz. 

Yol eğitimi aşaması; Kursun son aşaması olan bu bölümde ilk iki aşamayı trafikte uyguluyoruz. Siz kendi motosikletiniz ile önde, eğitmen kendi motosikleti ile sizin arkanızda yol alırken kasklarımıza takılı sesli haberleşmeyi sağlayan intercom sayesinde yaptığınız hatalardan, uyarılardan eğitmenin sesi ile haberdar oluyorsunuz. Bu aşamada sıklıkla ufak molalar veriyor ve kağıt üzerinde teori eğitimine devam ediyoruz.

Bu tarz bir eğitim almak veya daha geniş bilgi isterseniz bizler ile temasa geçmeniz kafidir.

MOTOSİKLET SÜRÜŞ EĞİTİMİ KURSU ALAN ÖĞRENCİLERİMİZİN DÜŞÜNCELERİ;

K. YILDIZ - 13.08.2016

52 yaşında Bodrum'da emekliliğin keyifini çıkaran bir kadınım. Emrah Bey'in adını Bodrum Bisiklet Kulübü'nden duyuyordum. Ayni zamanda motosikletlere de ilgili olduğunu okudum. Şahsen kendisini tanımıyordum. Eşim doğumgünüm hediyesi olarak küçük bir scooter motosiklet satın aldı. A2 ehliyetimi daha önce almıştım. Ehliyet kursunda 1-2 saat ve sınav harici hiç motosiklet kullanmamıştım. Emrah Bey ile eğitim konusunda telefon görüşmesi yaptım ve lafı uzatmayayım; Harika bir insan. Tam bir eğitmen. Biz acemilerin anlayacağı şekilde eğitim veriyor ve oldukça da başarılı. Son olarak eğitim almak isterseniz hiç şüpheniz olmasın, doğru kişi. Bir haftadır Bodrum trafiğindeyim. Kendime olan güvenim Emrah Bey sayesinde arttı. Çok teşekkürler. İyiki varsınız.

N. TÜRKÖNER - 17.08.2016

Emrah'ı 10 yılı aşkın Bodrum'dan tanıyorum. BoSKu-Bodrum Scooter Kulübü'nü Facebook üzerinden takip ediyorum. Kulüp olarak harika geziler yapıyorlar. Her hafta başı "acaba bu hafta nereye gittiler, gördüler"  diye fotoğraflarına bakmak üzere hemen Facebook'a giriyorum. İmrenmemek elde değil. Birgün gözümü kararttım ve bir motosiklet almaya karar verdim. Kendisine danıştım. İlk söylediği "Motosikleti almak kolay. Asıl önemli olan güvenli sürüş. Bu da motosiklet üzerinde her zaman korumalı elbise kullanımı ve eğitimden geçer." dedi. Çok haklıydı. Harfiyen dediklerini yerine getirdim. Direktifleri ile motosiklet sürüş elbiselerimi ve harika bir scooter satın aldık. Daha sonra Emrah ile eğitimlere başladık. Teori, kapalı alan ve yol eğitimi derken ben artık scooter kullanıyordum. Halen eksiğimin, tecrübemin olmadığının farkındayım. Eğitimleri tekrarlayacağız. Bana her konuda yardım, destek olan, eğitim veren Emrah arkadaşıma sonsuz teşekkürlerimi sunar, herkese özellikle cesareti olmayan kadın arkadaşlarıma motosiklete binmelerini tavsiye ederim. İnanın hayatınız değişecek.

B. BULUÇ - 17.08.2016

Yakında yazacak....

A. TURAN - 18.08.2016

Yıllarca oğluma motosiklet kullanmamasını aşıladım ama nafile hiçbir zaman beni dinlemedi. Çok kızdım ona. Bu yaz Bodrum'a yazlığa geldiğimizde trafikte çıldırmışken sağımdan, solundan bizleri geçen motosikleteri hele bir de kadın sürücüleri fark edince bir anda kafamda şimşekler çaktı. Acaba olur mu ? Neden olmasın ? Kurs alsam ? gibi sorular. Oğluma danıştım bu konuda. Bana "anne sen binme, motosiklet tehlikeli, yapamazsın. Bir de hastanelerde senle uğraşmayalım." demez mi ! Eşim keza öyle. Devamlı motosiklet üzerinde gördüğüm yan komşumuza danıştım. Emrah Bey'in adını verdi. Kendisi ile buluştuk. Durumumu anlattım. Bana A dan Z ye herşeyi az ve öz olarak ofisinde anlattı (anlayacağım tarzda). Ehliyetimi aldım. 2 gün sonra bir baktım altımda scooter ve eğitim pistindeyiz. Eğitimim bitti, bir hafta geçti. Şu an aracım 10 gündür kapımızın önünde hareket etmedi. Denize, Bodrum merkeze scooter motosikletim ile gidiyorum. Evdekilerin suratı muşmula :) Harikasınız Emrah Bey. Herkese şiddetle Emrah Bey'i ve özellikle kendisinden eğitim almanızı öneririm.

H. T. KEKLİK - 20.08.2016

Emrah herşey için çok teşekkürler. Sayende tabularımı yıktım ve iki teker için ne kadar çok geç kaldığımın farkına vardım. Trafik derdi yok, park aramaya son. Evde bunalıp canım sıkıldıkça motosikletim ile 30dk dahi olsa geziyorum, kafa dağıtıyorum. Emeklerin için tekrar binlerce kez teşekkürler.

B. KOYUNCU - 24.08.2016

Yakında yazacak....

M. DOĞANSOY - 30.08.2016

Biraz düşüncelerimi ifade ve yazma özürlüyüm. Emrahçım teşekkürler. Harika bir hocasın ve bu güzel işi asla bırakma, devam et. Daha da başarılı olacağından hiç şüphem yok. Senin sayende iki arkadaşımda artık iki teker üzerinde. Not : Bir an önce benim motosikleti değiştirelim :) Daha büyüğünü alıp BoSKu ile turlara gelmek istiyorum.

E. TUNÇBİLEK - 02.09.2016

Üniversiteyi kazandığımda ailemin beni araba ile ödüllendireceğini duyduğumda "Ben sadece motosiklet istiyorum." diyerek umutsuzca burun kıvırdığım günlerden çok öncesine dayanıyordu motosiklet tutkum. Fakat ailemin tartışmasız engellemelerinden dolayı güvenli sürüş eğitimine katılma ve ehliyet almanın ötesine gidememiştim. Yıllar içinde mecburen vazgeçişler ile kabullenmeler de yaşadığımı hatırlamaktayım. Fakat zamanı bugünmüş gibi, 20 yıl sonra hâlâ çok onaylamasalar da artık engel de olmayarak, ailemin rızası ile bu yaz motoruma kavuştum. Kısıtlı izin zamanımda Bodrum'daki eğitmen arayışlarımda da pek çok sıkıntı yaşadım ve bu süreçte talihsiz düşmelerimin yarattığı korkularım giderek daha da büyümüştü. Başarılarıyla ismini duyduğum fakat eğitim alma fırsatı yakalayamadığım Emrah Bey'e durumumu tekrar izah edip izin sürecimde kendisinden eğitim alabilme ricasında bulundum. Bana öncelikle teorik eğitim, ardından pist çalışmaları ve kontrolünde trafikte güvenli sürüş eğitimi olmak üzere sistemli bir program uyguladı ve asıl önemlisi, yapamadığım için gittikçe artan korkularımı yenmemi sağlayarak; iznimin son günlerinde artık tek başıma trafikte yol yapabildiğimi görmemin mutluluğunu bana yaşattı. Benim hikayem hiç motosiklet kullanmamış birinin öğrenebilmesinden farklı olarak, yıllar içinde çok büyüyen umutsuzluk ve korkuların beslediği bir vazgeçişten, tekrar büyük tutkuma dönebilmek ve hatta bunu hayata geçirebilmekti. Bu yüzden ailem ve ben size ayrıca tekrar teşekkür ediyoruz Emrah Bey.

Saygılarımızla

T.-V. KARA - 17.05.2017

Eşimle birlikte iki motosiklet olarak kursa iştirak ettik. Eğitmenimizin bize yaklaşımı, cesaret verici sözleri, aktardığı bilgiler neticesinde motosiklet üzerine artık daha emin bir şekilde oturuyoruz. Herkse tavsiye ederiz. 

L. AKIN - 10.06.2017

Emrah herşey için çok teşekkürler. Bana iki tekeri sevdirdin, trafikten kurtardın. Bunlardan başka daha ne güzel olabilir ki. Tüm çevreme motosiklet eğitimi alınması gerekliliği konusunu bahsedeceğim. Tekerin her daim düz bassın, sevgiyle kal.

D. ÇAL - 23.09.2017

Bisiklet kullanıyordum. Motosiklette kullanırım diyordum ama o kadar kolay olmadığını anladım. Kullanmak önemli değil. Önemli olan doğru ve bilinçli bir şekilde motosiklet üzerinde durmak, trafikte bulunmak olduğunu sizler sayesinde öğrendim. Artık kendimden emin, güven içinde motosikletim ile Bodrum trafiğindeyim. Teşekkürler.

M. ÇETİNER - 11.02.2018

Saygıdeğer hocam sayesinde motosikletin keyfine varmaya başladım. Sürüşümden çok çevremden gelebilecek tehlikeleri önceden çözme ve önlem almanın ne kadar gerekli olduğunu kavradım. Virajlar hep kabustu ! Artık kabuslarım eğlencem oldu. Herkse güvenli sürüşler dilerim.

E. UZUNCA- 11.05.2018

Arkadaşımın desteği ve tavsiyesi ile Emrah bey ile tanıştım. Kendisine sonsuz teşekkürler ederim. Hayatım boyunca hayal kurduğum, yapamam dediğim olayı kısa sürede çözdüm. Motosiklet artık günlük hayatımın bir parçası. 

K. TAŞKIN- 11.05.2018

Komşumla birlikte iki kadın sürücü adayı şeklinde Emrah 'ın kurslarına katıldık. Öğrenecek çok şeyimizin olduğunu biliyoruz. Motosikletlerimiz artık evimizin kapısı önünde her daim hazır, bizi bekliyor. İyiki sizinle tanıştık Emrah hocam. Soğulun herşey için.

N. SONMEZER- 11.05.2018

Bisiklete dahi binemezken Emrah bey sayesinde bir baktım scooter üzerindeyim. Çok teşekkürler.

Eğer iyi bir motosiklet sürücüsü olmak ve özellikle sürüş eğitimi almayı planlıyorsanız "Motosiklet Yol Sanatı" kitabını temin edip okumanızı tavsiye eder ama kitapta bahsi geçen konuları, sürüş tekniklerini,  sürüş eğitimi öncesi uygulamanızı asla önermiyoruz.

bottom of page