top of page

Lastikler

Lastikler önemli konu. Bizi iki teker üzerinde hayata bağlıyor. Suzuki firması Burgman da Bridgestone Battlax TH01 Radial lastikler kullanıyor. Bu lastikleri konusunda uzman, lastik işinde olan bir arkadaşıma sordum. 10 numara, güvenle kullanılabilecek bir lastik dedi.

Yaz olduğu için ıslak zemin performansı deneme şansım olmadı henüz ama frenleme ve viraj içinde tutuşu harika diyebilirim. Gerçi Burgman 650 nin virajda yatışı başka bir olay :) Yattıkça yatası geliyor insanın viraj içinde. Motorun dengesi ve lastiklerin yol tutuşu harika diyebilirim.

Lastiklerin basıncı önemli bir konu. Asla ihmal etmeyin. Motosiklet lastikleri çok hızlı bir şekilde ısındığı ve soğuduğu için hava kaybı çok olur. Sık sık lastik hava basınçlarını kontrol ediniz. Ben 4-5 günde bir muhakkak kontrol ediyorum.

Tek veya artçılı kullansanız dahi tek bir hava basıncı değeri basıyorsunuz. 33psi ön, 41psi arka. Benim garibime gitti yüklü veya yüksüz ayni değerlerin olması. Ama vardır mühendislerin bir bildiği :)

Arka sibop L şeklinde olduğu için benzincilerdeki hava pompası ucu ile basmak çok kolay. Ön lastik sibobu düz olduğu için birde ön lastikte iki tane fren disk rotoru olduğu için buraya hava tabancasını sokup, tabancayı düz tutarak hava basmak adeta işkence !!! En güzeli hortumlu tabanca kullanmak.

Ayrıca şunu söylemek istiyorum. İstasyondaki hava basmak için kullanılan aletlere güvenmeyin. Değerleri kalibrasyonlu değildir. Siz 41psi ayarlayıp hava basarsınız farklı bir değerde basar. Ayni şekilde lastiğin içine su basma olayıda var.

Burgman AN 650Z de kullanılan lastik tipi ve ebadları şu şekildedir.

Ön lastik : Bridgestone TH01F - 120/70R15M/C56H

Arka lastik : Bridgestone TH01R M - 160/60R14M/C56H
Diğer marka ve model lastikler :

21 Haziran 2018 - 21.000km

Üzerinde ilk lastikler vardı. Epey aşındılar ve dişler yok olma yoluna. Artık lastikleri değiştirme vakti, geç bile kalındı. Bu sabah lastiğe akıllı vida bile girdi.

Lastik tercihimi yine Bridgestone dan yana kullandım. Batllax lardan memnundum. TH01 modeli artık üretilmiyormuş. SC2 modeli Italya'da satışta ama henüz Türkiye'ye gelmemiş. Bende SC1 modelini Antalya Karayol Lastik Uğur Bey'den ön ve arka 1250TL kargo dahil satın aldım.

bottom of page