top of page

Lastik Sibop Uzatma

Genelde motosikletlerin ön lastiklerini benzin istasyonlarında şişirmek işkencedir. Çünkü istasyondaki hava tabancasını ön tekerde düz olan sibop tarafına sokmak zor olur. Hele birde Burgman 650 deki gibi çift disk var ise vay ki vay, lastiği şişireceğim derken lastikteki havanın yarısı boşa gider ve lastik şişmez.

Halbuki arka sibop L şeklinde olduğu için hava tabancası rahat bir şekilde giriyor. Arka sibobuda muhtemelen egzos yakmasın diye L takmışlar. Ön lastiğe L sibobu takmak muhtemelen maliyeti arttırıyor.

Bu yüzden L dönüştürücü sibob satın aldım. Bu şekilde hava tabancası ön lastiğe rahat oturuyor ve hava basılıyor. Gerçi sibobun lastik olmasından dolayı diğer elinizle L sibobu arkadan sabitlemeniz gerekiyor.

Aslında en güzeli, kesin çözümü bu adaptörü hiç kullanmadan lastiğin sökülüp soldaki gibi L şeklinde sibop takmak. Lastiklerim eskiyip, değişim aşamasında yapacağım.

Geçen hafta (15 Kasım 2017) bir çılgınlık yaptım. Jantları ve yan ayağı kırmızıya boyattırdım, reflektif jant şeritleri, stickerları yapıştırdım. Beğenenler oldu, beğenmeyenlerde elbette.... Değişiklik iyidir.

Bu arada siboplarıda hazır lastikler sökülmüşken Alligator Alüminyum Açılı Sübap ile değiştirdim.

İlgili Konular :

Jantlar ve Sübap

bottom of page