top of page

Motosiklet Üzerine Android Tabanlı Mobil Yazılımlar

Motosiklet turlarında seyir halinde, tur sonunda istatistik, paylaşım amaçlı, motosiklet üzerinde veya tura çıkmadan önce planlamalarım, tur rotası, vs işler için Samsung Note 4 telefonumda kullanmış olduğum faydalı programları bu sayfada sizler ile paylaşacağım. Programların muhtemelen Iphone için olanlarıda vardır.

1- Real-Time GPS Tracker 2

Gerçek zamanda takip programı. Google Map alt yapısını kullanıyor. Arkadaş grubunuzu oluşturabiliyor, harita üzerinde birbirinizi adım adım görüyorsunuz. Takip ettiğiniz kişilerin iz rotasını görebiliyor, istatistiki bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. İstenirse herkesin web tabanlı şekilde takip edebileceği bir alt yapı oluşturabiliyorsunuz. Örn; http://www.emrahtezer.com/nerede

2- Strava

Daha çok bisiklet ve yürüyüş sporları için kullanılmaktadır. Yakında motosiklette eklenecektir. Çok detaylı tur istatistikleri sunmaktadır. Tur boyunca iz rotası kaydı yapmaktadır. 

3- Earth

Bilgisayarımızda olmaz ise olmazlardan Google Earth programının mobil aplikasyonu. Dünya haritası şeklinde yollar, çoğrafi şekiller, fotoğraflar, motosiklet dahil her tür sporun rota kayıtlarını görmek mümkündür. Earth üzerinde rotanızı çizip kullandığınız navigasyon veya takip aplikasyonuna aktarmanın nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

4- Haritalar

Web tabanlı Google Map/Google Haritalar 'ın mobil aplikasyonu. Google un en iddiali olduğu harita, navigasyon hizmetidir. Dünya üzerinden en güncel harita kabul edilir. 

5- Geo Tracker

Çok basit ama oldukça kullanışlı, faydalı iz rota kaydı yapabilmenize, POI ler oluşturmanıza imkan sunan bir aplikasyon.

6- GPX Viewer

gpx, kml, kmz ve loc gibi iz rotası dosyalarını açmanızı, üzerinden poi ler tarzında işaretlemeler yapabileceğiniz bir aplikasyon. 

7- Urban Biker

Sürüş anında geniş istatistik veren ayni zamanda korna, iz rotası çizen güzel bir aplikasyon.

8- Locus Map

Benim en favori iz rotası takip aplikasyonum. Oldukça geniş özellikleri içinde barındırır, saymakla bitmez. Navigasyon amaçlıda kullanılır lakin Google Map gibi başarılı gelemeyebilir. Ama Mevcut iz rotanızı navige edip sizi yönlendirmesi mükemmel. Sürüş anında sesli istatistikleri duyurması, anlık iz rota kaydı yapması özelliklerinden sadece birkaçı

9- Rever

Motosiklet üzerine istatistikli iz rota kaydı yapan ve arşivleyen aplikasyon.

10- Camping.Info

Dünya çapında kamp alanları ve çadır atılabilecek yerleri harita üzerinde gösterip, detay veren bir aplikasyon.

11- Camp Map Turkey

Türkiye'deki kamp alanları ve çadır atılabilecek yerleri harita üzerinde gösterip, detay veren bir aplikasyon.

12- Whatsapp

Hakkında çok fazla yazmaya gerek yok sanırsam. Konum paylaşımı amaçlı kullanılıyor.

13- MotorIn

Türkiye'deki motorcuların buluştuğu ilk Türk aplikasyonu. Motosiklet grupları kurabilir, arkadaş listenizi oluşturabilir, arkadaşlarınızı takip edebilir, POI ler yaratıp izleyebilirsiniz. Yapmış olduğunuz rota iz kaydını yaratabilirsiniz.

14- Glympse

Konum paylaşımı amaçlı kullanılıyor.

15- Oto Yakıt Hesaplama

Araçlarınız için ayrı ayrı yakıt hesaplama aplikasyonu

16- Cardo SmartSet

Cardo System kask intercom modları, ayarları için kullanılan aplikasyon.

17- GoPro (formerly Capture)

GoPro aksiyon kamera ayarları, modları, çekim amaçlı ve video-fotoları cep telefonuna aktarma amaçlı kullanılan aplikasyon

18- Opet

Türkiye'de OPET Benzin İstayonları listesi. Size en yakın Opet'i km olarak, harita üzerinde gösterir, güncel akaryakıt fiyatlarını gösterir.

19- Couchsurfing - Google Trips - TripAdvisor - Neredekal

Dünya üzerinde konaklanacak, gezilecek yer ve mekan rehber aplikasyonu

20- Wikiloc

Favori iz rotası hazırlayan ve ayni zamanda gerçek zamanda takip paylaşıma açan aplikasyonlarımdan. Tüm gezi rotalarınızı panelinizde toplar diğer kullanıcılar ile ve Google Earth üzerinde paylaşabilirsiniz.

21- Relive

İz rota kaydı yaparken Google Map destekli video yaratma aplikasyonu. Kayıt anında çektiğiniz fotoğrafları izlerin üzerine POI olarak ekler.

Zaman içinde bu programların detaylı incelemelerini sizler ile paylaşacağım.

bottom of page