top of page

Temizlik 

Genelde motosikletlerimi aklıma geldikçe az biraz ıslak bez ile siliyorum. Renk beyazda olunca epey bir kendisini temiz gösteriyor motosiklet.

Ayda bir kerede köpük ve basınçlı su ile yıkadıktan sonra en ince noktasına kadar basınçlı hava ile kuruluyorum. Gidondaki düğmelerin boşluklarında, anahtarın girdiği yerlerde, fren manetlerinde 1-2 fısfısı geçmeyecek şekilde WD40 kullanıyorum. Taşan WD40'ı elimdeki bezle siliyorum. Bu şekilde yıkama sonrası kalan su elektrik kontağında temassızlık,korozyon yapmıyor.

Würth Tampon Parlatıcı

Kuruladıktan sonra ise çok kurumadan sadece siyah plastik grenajı WÜRTH DIŞ PLASTİK VE TAMPON PARLATICI ile güzelce bir detaylı polisaj işlemine giriyorum. Parlatıcıyı bulaşık süngerinin yumuşak tarafı ile abartmadan, kıvamında yedirerek plastiklerin üzerinden iki sefer geçiyorum. Bu işlem sırasında rüzgar, toz yapışacak bir ortamın olmamasına özen gösteriyorum. Parlatıcıdan sonra son aşama olarak tüy bırakmayan pamuklu bir bez ile 2-3 sefer plastiklerin üzerinden geçiyorum. 

Bugüne kadar tüm motosikletlerimde bu ürünü kullandım ve gayet memnunum. Plastik granajı her zaman ilk günkü gibi siyah, parlak ve yepyeni duruyor.

Ipone Plastic Shine

Ürünün uygulaması biraz zahmetli. Sprey olması en ufak rüzgarda yarısından çoğunun boşa gitmesine neden oluyor. Kesinlikle kapalı bir garajda uygulanması gerekiyor. 

 

Uygulaması; Motosiklet bir güzel yıkanır. Nemli bir bez ile ıslaklıkların üzerinden geçilir. Plastik grenajlar hafif ıslak iken Ipone uygulanır. 15-20 dk. beklenir ve sonrasında tüy bırakmayan pamuklu bez ile Ipone uygulanan yüzey silinir.

Ürünü ilk defa kullandım, neticeden memnun kaldım. Benim Burgman 650 de 5-6 uygulamadan sonra tüp (750ml) bitecek tahmin ediyorum. Würth ürününe göre biraz maliyetli.

Motul Shine&Go.jpg

Motul Shine & Go

Çevremdeki arkadaşlardan bu ürünü görüyordum. Epey kullanan var. İşlem sonrası plastik grenajı parlak, bakımlı ve ilk günkü gibi görülüyordu. 

Dün Bodrum NBM Motordan Motul Shine & Go parlatıcısını aldım. Motosikleti bir güzel yıkadıktan sonra plastikler nemli iken sprey şeklinde siyah plastik grenaja püskürttüm. Sünger ile yedire yedire dağıttıktan sonra beklemeye başladım. Toz bırakmayan bir bezle üstünden geçtikten sonra sonuç muhteşemdi. Aradığım ürünü buldum.

Würth gibi uygulama sonrası yağ tabakası bırakmıyor, güneşte kalması ile yağ kusması yapmıyor. Yani tozlardan uzak kalıyor uygulanan alan. Fiyatı 40-50TL civarı. En uygun fiyatlı, ekonomik bakım sıvısı diyebilirim.

Üretici Bilgileri :

Özel silikonlu formülü sayesinde MOTUL Shine & Go motosikletinizin karenajları, boyalı parçaları, çamurlukları ve aynaları gibi plastik parçalarını parlatır, renklerini canlandırır. Yapışkan olmayan uzun süre dayanıklı bir film tabakası oluşturarak tüm plastik yüzeyleri korur. En etkili sonuç için daha önceden MOTUL Moto Wash ile temizlenmiş yüzeyler üzerinde kullanınız. Sele, jant ve fren diskleri üzerinde uygulamayınız. Direk güneş ışığı altında uygulamayınız.

bottom of page