top of page

Kadran üzerindeki simgeler, işaretler ve işlevleri

Birazda kadran üzerine konuşalım.

 

Kadranda dijital yerine analog hız ve devir göstergesi olmaz ise olmaz tercihlerimdendir. Burgman'da da ayni şekilde göstergelerin ortasında birde bilgi amaçlı dijital ekran mevcut.

Bu dijital ekran üzerinde neler mevcut ? 

 

Yakıt göstergesi : 5 segment şeklinde yakıtın durumunu gösterir. Depo 15lt, 95 oktan benzin alabiliyor. Depodaki yakıt 4lt'ye düşünce en üstteki benzin pompası işareti yanıp sönüyor. Depodaki yakıt 2lt'ye düşünce ise benzin pompası ve en alttaki segment yanıp söner.

Motor Isı Göstergesi : 5 segment şeklinde motor soğutma suyu sıcaklığı durumunu gösterir. Su ısısı 120 dereceyi aştığında beş segmentte yanar :(

En üstte saat her daim kalıcıdır. Onun sol altında Power Mode  düğmesi aktif iken ibaresi çıkar. Manuel vites kullanımında hava sıcaklığı derecesinin (termometre) yazdığı yerde vites numaraları yazar. D modunda, otomatik viteste iken ise D ibaresi yanar ve termometre de hava sıcaklığı belirir.

Ortam hava sıcaklığı 3 derece altındaysa termometre rakamı yanıp söner. 5 derece üstüne çıkınca ise normal haline döner. Uyarı amaçlıdır. Hava sıcaklığı -10 derece altında iken termometre rakamı yerine Lo, 50 derece üstünde iken ise Hi gösterir.

Yol bilgisayarı kısmında motorun fabrika çıkışı ile toplam yapılan kilometre, sıfırlanabilen Trip A ve Trip B mevcuttur. Ayni kısımda lt/100km (100km de kaç litre tüketiyor) ve km/lt (bir lt. ile kaç km. gider) ortalama yakıt tüketim bilgileri izlenebilir. Termometre dahil tüm işlemlerin seçimi ve ayarlanması dijital ekran altında yer alan Select - Adjust düğmesi ile mümkün oluyor.

Yağ değişimi geldiğinde "Oil Change", yağ seviyesi normal motor çalışma seviyesi altına düştüğünde "Oil Level" uyarı mesajları belirir.

Burgman 650Z modelinde çevreyi kirletecek etkileri azaltmak amacıyla Eco sürüş modu mevcuttur. Bu mod devrede iken dijital ekranda yeşil renkte Eco ibaresi çıkar. Bu mod ayni zamanda yakıt tasarrufuda sağlar.

Kadranın en üst ve alt kısımında uyarı lambaları mevcuttur. Bunları belirtecek olursam; Sağ-sol sinyal ikazı, el freni çekik ikazı, kar ikazı, F1 ikazı, yağ basıncı, ABS ikazı, uzun far ikazı, immobilizer göstergesi

Yağ basıncı göstergesi : Motor yağı basıncı normal çalışma sınır altına düşerse uyarı ışığı yanar. Kontak açık ve motor çalışmaz iken bu ışık yanar. Motor çalışınca bu ışık sönmelidir. 

Kar ikazı : Hava sıcaklığı 3 derecenin altına düşünce yanıp sönmeye başlar. 5 derece üstüne çıkınca ise söner.

F1 ikazı : Yakıt enjeksiyon ve CVT sistemi arızası olursa bu gösterge yanar. Motoru derhal durudurup stop ettirmeli. Servis çağrılmalıdır. 

ABS ikazı : Kontak anahtarını açınca bu ışık yanar. Motoru çalıştırıp hız 5km/sa üstüne çıkınca bu ışık sönmelidir. 5km/sa üstünde bu ışık yanıp sönüyor veya sabit yanıyorsa ABS sisteminde sorun var demektir. Frenler ABS siz normal fren şekilde çalışır. 

Immobilizer ikazı : Kontak anahtarını açınca immobilizer ışığı 2 kez yanar söner. Hırsızlığa karşı motor çalışma sisteminin sadece kodlu anahtar ile çalışması için bir sistemdir.

Kadran aydınlatması geceleri çok şık ve gayet okunaklı oluyor.

bottom of page