top of page

Grenaj üzerindeki düğmeler ve işlevleri
Biraz Burgman 650 üzerindeki düğmelerden, işlevlerinden bahsetmek istiyorum; Sol elcik ile başlayalım.

Mavi Düğme : Aynaları kapatıp, açıyor. Başlarda bana lüks, detay ve gereksiz geliyordu. Fakat sıkışık trafikte aynaları kapatıp araçlar arasında yol almak inanılmaz keyifli. Tek tuşla aç-kapa.

Aynalardan söz açılmışken :) Bu motorda ayna yerleşimi son yılların modası. Estetiklik yanında arka görüş mükemmel derecede iyi. Ayna bakışında başınızı oynatmıyorsunuz. Sadece çevresel bakış tarzında göz hareketi kafi. Ben aynaların arka görüş açısından çok memnun kaldım. Lakin her gülün bir dikeni olduğu gibi motorun park halinde dahi yan yatması neticesinde aynalar açık durumda ise kırılma ihtimali var gibi gözüküyor. Yenisinin fiyatını ne ben söyleyeyim ne de siz sorun :(

Up-Down Turuncu Düğmeler : Manuel vitese geçiş yaptığınızda vites büyütmek-küçültmek için kullanılıyor. Devir yükselince vites bir üste otomatik çıkmıyor. Vites rakamı 3 kez uyarı amaçlı yanıp-söner. Sizin değiştirmeniz gerek. Düşük viteste, devirde kalırsanız otomatik olarak bir vites düşüyor. Hangi viteste olursanız olun frenleme yaptığınızda motor durduğunda 1. vitese kadar otomatik düşmüş oluyorsunuz. Manuel modda ayni zamanda Eco Mod devre dışı kalıyor. Devir kontrolü tamamen sizde olduğu için yakıt sarfiyatınız artacaktır. Ama şu gerçek varki 280kg lık motor adeta bir kaplan oluyor. Yerinde durmuyor. Vites geçişlerinde gazı kapamasanız da dahi öne-arkaya sallanma gibi rahatsız edici bir durum yok. Geçişler çok yumuşak, anlamıyorsunuz.

Sarı D-M Mod Düğmesi : Vitesi otomatik (Drive-D) veya manuel (M) kullanım arası geçişe imkan tanıyor. Manuel kullanımda yukarıdaki anlattığım Up-Down düğmeleri devreye giriyor. Otomatik modda ise vitesler kendisi atıyor. Vites geçişleri otomatik modda da ayni şekilde çok yumuşak ve sizi asla rahatsız etmiyor, devir saatine bakmazsanız farketmiyorsunuz bile. Manuel modda devir 4300-4500 civarında devir saati altında yeşil renk Eco ışığı yanıyor. Yakıt tasarrufundasınız. Bu şekilde kullanırsanız 650cc lik bir motorda 3-4lt/100km lerde yakıt sarfiyatınızın olmaması için bir neden yok.

Gri Power Mod Düğmesi : Sadece Drive Modda (otomatik vites) kullanım imkanı var. Vites geçiş devir aralığını yaklaşık 1500-2000 devir yükseltiyor. Daha seri bir motor oluyor. Zaten seridi birde Power Mod açık durumunu düşünün. Gaz hassasiyeti bariz belli oluyor. Yakıt tüketiminden söz etmiyorum elbette. 5.5-6lt/100km civarında ipucu vereyim. Ben genelde yokuş aşağı inerken fren sıkmak yerine (motor freni olarak) veya yokuş çıkarken karşıdan akan trafikte var ise uzun bir aracı sollarken kullanıyorum.

Grip Heater Düğmesi : Elcikleri ısıtıyor. 3 ışık var. Bu üç ışık altı kademe olarak çalışıyor. Tam yanık ve soluk led gibi. Geçenlerde İzmir'den dönerken 6 derece havayı gördüm. İlk defa kullandım. En yüksekte, eldiven üzerinden elimi adeta yaktı diyebilirim. 2-3. kademede epey bir faydasını gördüm.

Diğer Düğmeler : Malum herkesin bildiği selektör (sarı pass), sağ-sol sinyal, uzun-kısa far, korna düğmeleri. Tüm bu düğmelere sol el baş ve işaret parmağı ile rahatça ulaşılabiliyor. Lakin başlarda, alışana kadar yerleri konusunda sıkıntı oluyor ama ben bir haftada alıştım.

Gelelim sağ elcik üzerindeki düğmelere;

Screen Up-Down : Ön cam siperliğini aşağı yukarı hareket ettiriyor. En üst pozisyonda dahi olsa kaskımın hemen üstüne rüzgar çarpması beni derinden üzüyor. Adamlar Çinlilere göre ayarlamış elbette :) Camın üstüne rüzgar deflaktörü şart.

 

Diğer Düğmeler : Kill Switch, dörtlü sinyaller, marş. Tüm bu düğmelere sağ el baş ve işaret parmağı ile rahatça ulaşılabiliyor.

Yol Alırken Aynalar ve Cam İle Oynama
bottom of page