top of page

El Freni

Burgman da en beğendiğim ve her vitessiz motosiklette olması gerektiğini düşündüğüm olay bu el freni. Burgman 650 de hemen koltuğun sol yan tarafında bulunuyor. Bir mandal şeklinde yukarı çektiğinizde arka disk üzerinde bir kaliber işlevini yerine getiriyor ve arka tekeri kitliyor. Alın size el freni :)

Tekrar o mandalı hafifçe yukarı çektiğinizde fren kendini boşaltıyor. Yeri itibari ile benim hoşuma gidiyor. Burgman 400 ler ve eski model Burgman 650 lerde el frani ön göğüs üzerinde idi. Eğer boyunuz uzun ise mandala uzanmak için belden biraz kırmanız gerek. Başlarda, yerini el yordamı ile bulamazken zamanla alışıyorsunuz.

 

Ben şahsen faydasını çok görüyorum. Yan ayak açıkken stop durumunda kullanmayı alışkanlık haline getirdim. Hali ile motor yere daha sağlam basıyor, kımıldamıyor. Birisi gelip dokunacak motor yan yatacak endişem kalmıyor. Yine motorumuzu park ederken zemin eğimini bazen kestiremiyoruz, zorunlu hallerde yokuşlarda park ediyoruz. Bu zamanlarda el freninin nimeti çok fazla.

bottom of page