top of page

İridyum Buji

Son yıllarda iridyum buji kullanım modası var. Normal ve iridyum buji farklarını kısa bir Google araştırması ile ulaşabilirsiniz. Burgman 650 ler standart NGK CR8E buji ile gelmektedir. Çift silindir motosiklet olmasından dolayı unutmayınızki iki buji kullanıyor motor.

Epey bir araştırma yaptım iridyum bujiler üzerine. Kullananlar var. Memnunlar. 500-600cc üstü, enjektörlü motosikletler için öneriliyor. Ufak cc motosikletlerde fark olmayacağı belirtiliyor. Performansa bir etkisi olmayıp çok az bir yakıt tasarrufu yaptığı, normal bujüye göre ömrünün çok daha uzun olduğu yazılanlar arasında. Ayrıca özellikle rolantide, düşük devirlerde titreme, uğultu yapan motorlarda tercih ediliyor, bir nebze bu sorunları iyileştiriyor.

Burgman 650 lerde buji 15.000km civarı değişiyor. Ben 15bin bakımından normal buji ile değiştirmiştim. İlk servis zamanı iridyum buji ile değişimi yapacağım. Kendi izlenimlerimi yine belirtirim.

NGK markası sektörde bilinen buji markalarından. Sayfasından arabanıza ve motosikletinize göre uygun normal-iridyum buji araması yapabiliyorsunuz.

Ben Suzuki Burgman 650 aramam sonucunda bu sayfaya ulaştım. Bu sayfada CR8EIX modeli iridyum buji olanıdır. N11 den araştırma yaptığımda da bu bujinin 55TL civarı olduğunun gördüm. 

Bosch - Ngk Platin - İridyum Uçlu Bujilerin Özellikleri
İridyum, platinyum bujilerin elektrot ve tırnak uçları çok ince yapıdadır. Üzerileri özel olarak platin veya iridyum ile kaplanmıştır. Bu bujilerde tırnak aralığı standarttır ve tırnak aralık ayarı yapılmaz. Platin - iridyum bujilerin performansı çok daha iyidir, çabuk aşınmazlar. Ortalama 100bin km. kullanılabilirler, egzoz emisyonlarını azaltırlar. Denso, Bosch, Ngk gibi buji üreten firmalar bu özel bujileri üretmektedirler.

bottom of page