top of page

Araç Takip Sistemi

Vehice GPS Tracker adlı cihazı da hırsızlığa karşı ek önlem olarak motosikletlerimde kullanmaktayım. Ayrıca uzun turlarda ev halkının beni takip etmesi için kullanmaktayım.

Cihaz yurtdışından geldiği için bir ay içerisinde pasaport kaydının yapılması gerekiyor ki imei bloklanmasın. Koordinatları uydu üzerinden alıyor. Bu servis için satıcı ile temasa geçiliyor yıllık $6 karşılığı hizmet satın alınabiliyor. Cihaz ilk alındığından 3 yıl süre ile bu hizmet bedava geliyor. Cihaz, verileri imei kaydı yapıldıktan sonra kullanacağınız bir cep telefonu Türk operatöründen temin edeceğiniz sim kartı (faturalı/faturasız) veya MTU (Data hattı) aracılığı ile cep telefonunuzdaki aplikasyona, web ara birimine (web sayfası kullanıcı adı ve şifreleri satıcı size veriyor) yolluyor. Bu sayede motosikletinizin anlık olarak konumunu cepte/web te harita üzerinde görebiliyor, bildirim mesajlarını SMS olarak alıyor veya sim kart numarasına SMS atarak ayarlarını yapabiliyor, komut yollayabiliyorsunuz.

Montaj olayı çok basit. Aleti motosiklette kimsenin göremeyeceği, ulaşamayacağı bir noktaya montajlıyorsunuz. Sim kartın takılı olduğu beyin kutusuna 12V aküden diren besleme yapıyorsunuz. Beyine bağlanan role motosikletin ateşleme kablosuna seri bağlanıyor.

 

Ayarlarınıza göre bir takım SMS bildirimler alıyorsunuz demiştik. Bunlar ne midir ?

- Vereceğiniz süreç aralığında motosikletin o andaki GPS kooridatları ve Google Map olarak link

- Maksimum belirlediğiniz suratın üzerine çıkınca uyarı mesajı

- Motosikletin motoru çalışınca, hareket edince o andaki GPS kooridatları ve Google Map olarak link

Cebinizden SMS olarak cihaza mesaj attığınızda bir takım komutlar yerine geliyor. Bunlar ne midir ?

- Motosikletin o andaki GPS kooridatları ve Google Map olarak link

- Ateşlemeyi kes, motosiklet çalışmasın veya yol alırken stop etsin

Tüm bu bahsi geçen komut alma ve yollama işlemleri olası bir hırsızlığa önlem amaçlı kullanıldığı gibi motosikletinizin konumunu siz veya siz turda iken ev ahali anlık-gerçek zamanda harita üzerinde takip edebiliyor; hızınızı, koordinatlarınızı, bir noktaya olan uzaklığınızı, alarmın aktif/pasif durumunu takip edebilme şansı mevcuttur.

Cihazı istediğiniz an yine cep telefonunuzdan yollayacağınız SMS ile aktif-pasif yapabiliyorsunuz. Tüm bu işlemler için SMS ve data için kotanızın olması gerekiyor. Testlerimde aylık 1-1.5GB lık bir gideri oluyor.

MTS - Motor Takip Sistemi

Internetten sipariş ver, bekle. Sağ sağlim belki geldi, cihazın imei si ile pasaport kaydı ile uğraş. Kullanıcı adı ve şifre için satıcıya dert anlat. Hizmet aboneliği bitince kredi kartı ile ödeme yap....

Tüm bu detaylar ile uğraşmak zor geliyorsa (ki daha önceden bilseydim uğraşmazdım) Yerli Malı Türk'ün Malı bir ürün olan MTS-Motor Takip Sistemini tereddütsüz satın alır, kullanırdım.

Ürün temini için Umit Kucuksahin ile temasa geçebilirsiniz. Ürün detayları, sistem ve fiyat detaylarını www.motortakipsistemi.com/tr/ dan inceleme şansınız mevcut. 

Sinotrack ST901

Bir diğer takip cihazımız Sinotrack ürünü. Epey bir kullanan var. Ürünü AliExpress ten sipariş veriyor ve aplikasyon hizmet bedeli ödemiyorsunuz. Konu ile ilgili linkler için tıklayınız. Tıkla 1 - Tıkla 2

bottom of page