Motosiklet Alarmı Kullanımı

Her motosikletimde alarm kullandım. 1-2 kere önceki motosikletlerimde başıma geldi. Sabah motosikleti park ettiğim yerin ilerisinde yerde atılı buldum. Komşular benim alarmın gece yarısı öttüğünü ve sonra gürültü duyduklarını söylemişlerdi.

Muhtemelen bir girişim oldu :) Alarm öttü ve paniğe kapılıp motoru bıraktılar. Elbette hırsıza hiçbir önlem dayanmaz, kati ama bir nevi önlem almak, caydırıcılık iyidir. Motoru dışarıda park ettiğim zamanlarda alarm yanında disk kilidi de takmaktayım.

Carub marka alarmlar 60-100 TL civarlarında. Kalitesinden memnunum, hiç sorun çıkarmadı motosikletlerimde. Çok az bir amper çektiği için de aküyü boşaltmıyor, zarar vermiyor. 

Alarmı tesisatı bozmamak için far, sinyal, kontak kısmına bağlamıyorum. Varsın sinyaller, farlar uyarmasın. Uzaktan kumanda ile motor çalışsın, kapansın diye bir gayem de yok. Basit amaçlı kullanıyorum. Sadece aküden direk 12V beslemesini yapıyor, darbe sensörü (beyin) kutusu üzerindeki hassasiyeti ayarlıyor ve şase demirine montajlıyorum. Alarm aktifken hareket hissettiği anda başlıyor ötmeye. Yeter.