top of page

Ağırlık Konusu

Hep bir söylenti vardır. "Burgman 650 çok ağır. Hantal kalır. Çokta yakar." Evet yazımın başında değindiğim üzere satın almadan önce bende de bu şüphe vardı. Çok fazla söze gerek yok. Bir gün olurda kullanırsanız hantal mı değil mi, çok mu yakıyor anlarsınız. :) Kullanma şansınız olmaz ise web sayfamın tamamını okursanız arada geçen cümlelerde olayı çözebilirsiniz.

Ruhsatta net ağırlığı, çıplak ağırlık olarak 265kg belirtilmiş. Benzin ile sürüş ağırlığı 280kg diyelim. Yine ruhsatta azami yüklü ağırlığı 460kg belirtilmiş. Ufak bir hesap yapalım;
Burgman 650 280kg + Sürücü 90kg + Artçı 90kg = 460kg oldu bile.
Tura çıkıyoruz, kamp malzemeleri vs var. Ne olacak ? Ya sürücü ve artçı kilo verecek veya 15-20kg önerilmese de risk alıp ekstra yükleme olacak.
Risklerimi ne olur ? Motorun ağırlık merkezi değişecektir, uzun mesafede lastikleriniz yıpranacaktır, motoru yoracaksınız, tekerlek rulmanları zarar görecek, amortüsörler yıpranacak-keçeleri patlayacak-yağ sızdıracak, frende geç duracaksınız, balatalar çabuk bitecek, diskler normalden çok ısınacak ve muhtemelen ufakta olsa yalpalanmalar, belki ön tekerin boşa döndüğü hissine varacaksınız.

Bu ağırlıktaki Burgman 650 yi kullanırken; Dengede sorun yaşıyor muyum ? Hayır
Gazı açtığımda ivmelenme yavaş mı peki ? Hayır
Frende durma süresi geç mi ? Hayır
Demek adamlar bunu tasarlarken düşünmüşler. Mühendisler neticede !!!

Ağırlıktan dolayı yaşayacağınız belirli başlı sorunlar;
Geri vites olmamasından dolayı ayaklarınızı zemine sürterek geri itmek işkence. Hele de hafif eğimli bir yerdeyseniz motordan inmeden olmuyor.
Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise yokuş yukarı orta sehpaya alıp motoru park ederseniz. İtip sehpadan indirmek için pazı kuvvetinizin olması gerekiyor.

bottom of page