top of page

Rodaj Nasıl Olmalı ?

Herkesin yoğurt yiyişi farklıdır.

İlk 1600 km motosikletimizin ömrü için çok önemlidir. Bu süre içinde rodaj kuralına uyduğunuz taktirde yeni motosikletinizin ömrü ve performansı maksimuma yükselir.

Suzuki parçaları yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiş ve işlenmiş parçalar düşük toleranslarda imal edilir. Rodaj esnasındaki uygun kullanım işlenmiş parça ve yüzeylerin birbirlerine daha iyi alışmasını sağlar. Motosikletin güvenilirliği ve performansı, rodaj süresi içinde uygulanan özel bakım gösterilen ilgiye bağlıdır.
Özellikle motor çalışırken motor parçalarının yüksek hararete maruz kalmamasına dikkat etmeliyiz. Motor soğukken yüksek devirde gaz vermek, ara gazlı kullanmak tavsiye edilmez. 2 dk. süre boyunca rolantide çalışması önerilir.

dl250al8_engine_1.png

RODAJ ve SONRASI MAKSİMUM MOTOR DEVRİ ÖNERİLERİ

- İlk 800 km de 5000 devirin altında (rodaj aşaması)

- 1600 km ye kadar 7500 devrin altında (rodaj aşaması)

- Rodaj aşaması sonrası 1600 km üzerinde 10500 devirin altında olmaya özen gösterilmeli

Rodaj aşamasında motor devri sabit bir devir düzeyinde tutulmamalı, değiştirilmelidir. Bu durum, parçaların basınç ile “yüklenmesine” ve daha sonra yükün tahliye edilmesine neden olacak ve parçaların soğumasını sağlayacaktır. Bu işlem, parçaların eşlenmesi ve alışması sürecine katkıda bulunacaktır. Bu eşleme işlemini gerçekleştirebilmek için, motor parçalarına bir miktar basınç uygulamak gereklidir. Buna karşılık, motor üzerine aşırı basınç uygulamayın.

Motorun sabit düşük devirde (hafif yük) çalıştırılması parçaların perdahlanmasına ve yerine oturmamasına neden olabilir. Motorun, maksimum sınırları aşmadan serbestçe devir almasına izin verin. Bununla beraber ilk 1600 kilometrede tam gaz kullanmayın.

bottom of page