top of page

Lastikler, Lastik Basıncı ve Yük

Motosikletinizin lastikleri motosikletiniz ve yol arasındaki son derece önemli bağlantılardır. Bu uyarıların dikkate alınmaması lastikte oluşabilecek hatalardan dolayı kazalara neden olabilir.
• Lastik durumunu ve basıncını kontrol edin ve her sürüş öncesi basıncı ayarlayın.
• Motosikletinizde fazla yük bulunmasını önleyin.
• Belirtilen sınıra kadar aşınan ya da kesik ya da çatlak bulunan lastikleri değiştirin.
• Daima aşağıda belirtilen tip ve büyüklükteki lastikleri kullanın.

• Lastik değişimde siboplarıda değiştirin.
• Lastik takıldıktan sonra tekerleğin balans ayarını yapın.
• Kullanıcı kılavuzununda ilgili bölümü dikkatle okuyun.

Lastiklerde alıştırma yapılmaması lastiklerin patinaj yapmasına ve kontrol kaybına neden olacaktır. Yeni lastiklerle sürüş sırasında daha fazla dikkat etmelisiniz. Lastiklerde doğru rodaj işlemini gerçekleştirin ve ilk 160 km ani hızlanma, ani viraj ve ani frenden kaçının.

Düzgün lastik basıncı ve düzgün lastik yükü oldukça önemli faktörlerdir. Lastikleriniz üzerinde fazla yük olması, lastiğin zarar görmesine ve motosiklet kontrolünü kaybetmenize neden olacaktır.


Lastik basıncını her gün sürüş öncesi kontrol edin ve basıncın aşağıdaki tabloya göre araç yükü için doğru olduğundan emin olun. Seyir halinde olmanız lastikleri ısıtacağından ve daha yüksek hava basıncı okunmasına neden olacağından lastik basıncı yalnızca sürüş öncesinde kontrol edilip, ayarlanmalıdır.


Az şişirilmiş lastikler sert olmayan virajları güçleştirecek ve lastiğin aşınmasını çabuklaştıracaktır. Fazla şişirilmiş lastiklerde lastik çok daha az miktarda yolla temas halindedir ve bu da kaymaya ve kontrol kaybına neden olmaktadır.

2019-04-10_091032.jpg

SOĞUK LASTİK BASINCI

Tek veya iki kişilik sürüşlerde ön ve arka lastik basınçları 36psi olmalıdır.

Lastik basıncında düşüş hissederseniz, lastiğin hasarlı ya da delik olup olmadığını kontrol edin. Tubelles (iç lastiksiz) tip lastikler patladığında bazen kademeli olarak basınç kaybedebilir.

Doğru lastik durumu ve doğru lastik tipi motosiklet performansını etkileyecektir. Lastiklerdeki kesik ve çatlaklar lastiklerde arızaya ve motosiklet kontrolünün zorlaşmasına neden olacaktır. Aşınmış lastikler deliklere karşı daha dayanıksızdır ve bu da motosikletin kontrol kaybetmesine neden olmaktadır. Lastik aşınması aynı zamanda lastik profilini de etkiler ve motosikletin sürüş ve yol tutuş özelliklerini değiştirir.

Her gün sürüş öncesi lastiklerin durumunu kontrol edin. Lastiklerin gözle görülür şekilde hasar görmesi, kesik ya da çatlak olması ya da diş derinliğinin önde 1.6 mm ya da arkada 2,0 mm olması halinde lastikleri değiştirin.

Lastik değiştirirken, lastiği aşağıda listesi verilen ebat ve tipteki lastiklerle değiştirin. Yanlış tip veya ebatta lastik kullanmanız halinde motosikletin yol tutuşu olumsuz etkilenecek ve bu da muhtemelen motosikletin kontrolünü kaybetmenize neden olacaktır.

Ön Lastik : IRC RX-01 FD ( 110/80-17M/C 57H)

Arka Lastik : IRCRX-01 R ( 140/70-17M/C 66H )

IRC Türkiye'de çok tutulan bir marka değil. Fakat Suzuki VStrom için IRC ye özel ürettirdiği bu yol tarzı lastikler farklı. Islak-kuru arası geçişler, virajda tutunması, kısa frenleme mesafesinde oldukça başarılı.

bottom of page