top of page

Kışlama (Saklama Prosedürü)

Motosiklet uzun süre kullanılmayacaksa uygun malzemeler, donanım ve beceri gerektiren özel bakım gerektirir. Bu nedenle, Suzuki bu bakım işini yetkili Suzuki servisinde yaptırmanızı tavsiye etmektedir. Bu saklama bakımını kendiniz yapmak istemeniz halinde aşağıdaki talimatlara uyun:

Tüm motosikleti temizleyin. Motosikleti, devrilmeyeceği sağlam ve düz bir zemine orta sehpanın üzerine alın. Gidonları tamamen sola çevirin ve kontak anahtarını çıkarın. Motosiklet için üretilmiş, hava alan branda ile üstünü örtün.

YAKIT
1. Yakıt deposunu dengeleyici üreticisinin tavsiye etmiş olduğu miktarda dengeleyici ile karıştırılmış yakıtla tamamen doldurun.
2. Dengeleyici benzin karbüratörü doldurana kadar motoru birkaç dakika çalıştırın.

MOTOR
1. Buji yuvasına bir kaşık motor yağı dökün. Bujileri tekrar takın ve birkaç kez marşa basın. Bujileri tekrar takın ve birkaç kez marşa basın.
2. Motor yağını tamamen boşaltın ve karteri doldurma deliğine kadar tamamen yeni motor yağı ile doldurun.
3. Hava filtresi girişini ve susturucu çıkışını yağlı paçavralarla nem girmesini önlemek için yalıtın.


AKÜ
1. AKÜ kısmına bakarak aküyü motosikletten çıkarın.

2. Akünün dışını sabunla temizleyin, terminallerdeki ve kablo tesisatındaki pası giderin.
3. Aküyü soğuk ortamda saklayın.


LASTİKLER
Lastikleri normal basınçla şişirin.


DIŞ
• Tüm vinil ve kauçuk parçalara kauçuk koruyucu püskürtün.
• Boyasız yüzeylere pas önleyici uygulayın.
• Boyalı yüzeylere araba cilası ile kaplayın.


SAKLAMA SIRASINDAKİ BAKIM
Ayda bir aküyü tekrar şarj edin. Standart şarj hızı 0.9A x 5 ila 10 saattir. 

KIŞLAMA SONRASI YENİDEN ÇALIŞTIRMA PROSEDÜRÜ
1. Tüm motosikleti temizleyin.
2. Hava filtresi girişi ve susturucu çıkındaki yağlı paçavraları çıkarın.
3. Tüm motor yağını boşaltın. Yeni bir yağ filtresi takın ve kullanım el kitabında belirtildiği gibi motoru temiz yağla doldurun.
4. Bujileri sökün. Motoru bir kaç kez döndürün. Bujileri yerine takın.
5. Kullanım el kitabında AKÜ kısmına bakarak aküyü tekrar takın.
6. Motosikletin uygun şekilde yağlandığından emin olun.
7. Kullanım el kitabında listelenen şekilde SÜRÜŞTEN ÖNCE KONTROLÜ yapın.
8. Kullanım el kitabında belirtildiği gibi motosikleti çalıştırın.

PASLANMANIN ÖNLENMESİ
Motosikletinizi paslanmadan korumak ve geçen yollar boyunca yeni kalmasını sağlamak için motosikletinize iyi bakmanız çok önemlidir.


Paslanma Hakkında Önemli Bilgiler
Paslanmanın genel nedenleri;

• Ulaşılması zor alanlarda tuz, kir, nem veya kimyasalların birikmesi.
• Küçük kazalar sonucu veya taş ve çakılların meydana getirdiği işlenmiş veya boyalı metal yüzeylerdeki soyulma, çizikler ve benzeri hasarlar.
Tuz, deniz havası, endüstriyel kirlilik ve yüksek nem paslanmayı arttıracaktır.

 

Paslanmayı Önlemek;
• Motosikletinizi sık sık, ayda en az bir kere yıkayın. Motosikletinizi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutun.
• Yabancı madde kalıntılarını temizleyin. Tuz, kimyasallar, yağ veya çamur, ağaç özü kuş pislikleri ve radyoaktif tortular gibi yabancı maddeler motosikletinize zarar verebilir. Bu tip birikintileri en kısa sürede giderin. Bu birikintiler zor temizleniyorlarsa ek temizleyici gerekli olabilir. Bu özel temizleyicileri kullanırken üretici talimatlarına uyun.

Hasarları hemen onarın. Boyalı yüzeylerde hasar olup olmadığını dikkatlice inceleyin. Boyada pullanma ya da çizik gördüğünüzde paslanmayı başlamadan önlemek için derhal rötuş yapın. Çentik veya çizikler ulaşmışsa onarımı yetkili Suzuki servisine yaptırın.
• Motosikletinizi kuru, iyi havalandırılan bir alanda saklayın. Motosikletinizi garajda sık yıkarsanız veya motosiklet ıslakken sıkça garaja koyarsanız garajınız nemlenebilir. Yüksek nem paslanmaya veya paslanmanın hızlanmasına neden olabilir. Eğer havalandırma yetersizse ısıtılan garajlarda dahi ıslak bir motosiklet paslanabilir.
• Motosikletinizin üstünü örtün. Öğle güneşine maruz bırakmak boyadaki renklerin, plastik parçaların ve gösterge yüzeylerinin solmasına neden olabilir. Motosikletinizi yüksek kaliteli, "hava alabilir" bir örtüyle kaplamanız motosikletin dışını güneş ışığında zararlı UV ışınlarından korumaya yardım edebilir ve yüzeye gelebilecek toz ve hava kirliliği miktarını azaltabilir. Yetkili Suzuki servisi motosikletiniz için uygun örtüyü seçmenizde yardımcı olacaktır.

bottom of page