top of page

Kaskta GoPro Montajı ve Kullanımı

Yol alırken video kaydı yapmak ve ara sıra kaskın içine yerleştirdiğim harici mikrofon kullanarak ses kaydı ile videoyu zenginleştirmek hoşuma gidiyor. GoPro 3 işime yarıyor. 720p - 50fps çekimler gayet net görüntü veriyor ve videoları işlerken bilgisayarı kasmıyor. Video çekimi esnasında 5 sn. de bir foto capture da yapıyorum. Böylece GoPro da fotoğraf çekeceğim diye mode değişimine girmiyorum.

GoPro da ONE BUTTON MODE özelliğini kullanıyorum. Yani kamerayı açtığım anda video kaydına başlıyor, 5 sn. de bir fotoğraf çekiyor. 

GoPro montaj aparatları ile kaska montajını yapıyorum. Aşağıdaki fotoğraflara tıklayarak linklere ulaşabilirsiniz.

2019-05-13_003005.jpg
2019-05-13_003028.jpg

Kullandığım GoPro 3+ Black modelinin aslında kumandası mevcut ama kumandasını kullanmaya başlayınca kameranın wifi den dolayı pili çabuk bitiyor. Ayni zamanda kumandanında şarj olayı gerektiriyor. En güzeli basit şekilde, uzun süreli kullanmak, kayıt etmek. Bu yüzden bu aparatlar sayesinde kaskta uygun yere montajını yaparak kamera üzerindeki kırmızı ledi takip etmek, kayıt başlatma veya sonlandırma işlemlerini algılamak önemlidir. Bu işlemleri seslede algılayabilirsiniz ama vizörün kapalı olması ve yüksek hızlarda rüzgardan dolayı sesi duymak imkansız. En temizi dediğim gibi ledin kayıt başlatma ve sonlanma anında verdiği farklı flashlar ile algılamak oluyor.

Aşağıdaki fotoğraflarda göreceğiniz üzere en verimli sonucu bu pozisyonda aldım. Kameranın arkasındaki ledi rahatlıkla vizörün arkasından görüyorum, kayıt başlatma ve sonlanma durumlarını anlıyorum. Kameranın pozisyonu ön görüşümü ve sağ ayna görüşümü engellemiyor.

SAM_4513 - Kopya.JPG
SAM_4514.JPG
SAM_4512.JPG
SAM_4511.JPG

GoPro nun bu açıdan çektiği videolara örnek;

bottom of page