top of page

Bakım Tablosu ve İşlemler

Aralık: Bakım aralığı, hangisi önce gelirse, ay sayısına göre veya kilometre sayacı değerine göre belirlenmelidir.

2019-04-26_111546.jpg
2019-04-26_112007.jpg
2019-04-26_112019.jpg

YAĞLAMA NOKTALARI

Motosikletinizin her hareketli parçasının düzgün çalışması ve uzun ömürlü olması açısından ve ayrıca güvenli sürüş için düzenli yağlama son derece önemlidir. Motosikleti uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra, yağmurda ıslanması ya da onu yıkamanızın ardından yağlamanız son derece iyi bir uygulama olacaktır. Ana yağlama noktaları aşağıda belirtilmiştir.

Elektrik düğmelerini yağlama, düğmelere zarar vereceğinden gres veya yağ uygulamayın.

G : Gres

D : Tahrik Zinciri Yağı

 

1.....Debriyaj kolu mili ve debriyaj kablosu ucu

2.....Yan sehpa mili ve yay kancası

3.....Vites kolu mili ve ayaklık mili

4.....Tahrik zinciri

5.....Fren kolu desteği

6.....Fren pedalı mili ve ayaklık mili

ZİNCİR YAĞLAMA

Ben kullanım alanıma göre zincirimi her 500-750km de bir yağlıyorum. 1500km de bir ise temizliyorum. Her yıkamadan sonra yine yağlamayı ufak bir şekilde geçiyorum. Temizleme için sprey şişeye koyduğum gaz yağını, yağlama için ise Motul C2 veya Motul C5 tercih ediyorum.

MOTOR YAĞI

Suzuki orijinal motor yağı veya muadillerini kullanın. Suzuki orijinal motor yağı bulunamıyorsa, aşağıdaki talimatlar doğrultusunda  uygun bir motor yağı seçin. Yağ kalitesi motorun performansı ve ömrü için ana katkıyı yapan etmendir. Daima yüksek kaliteli bir motor yağı tercih edin. API (Amerikan Petrol Enstitüsü) standardına göre SG, SH, SJ veya SL ve JASO standartlarında MA sınıfı yağlar kullanın.

2019-04-27_220336.jpg

Yük uygulamadan ya da motorun hızını arttırmadan önce, motorun sıcak ya da soğuk çalıştırılmasının ardından yeteri kadar ısınma süresi verin. Bu, yağın tüm önemli motor parçalarına ulaşması için zaman sağlayacaktır.

Motorun uzun ömürlü olması daha çok kaliteli yağ seçimine ve yağın periyodik olarak değiştirilmesine bağlıdır. Günlük yağ seviyesi kontrolleri ve periyodik yağ değişimi yapılması gerekli en önemli bakım işlemleridir.


MOTOR YAĞI SEVİYESİ KONTROLÜ
Motor yağ seviyesinin kontrolü için aşağıdaki prosedürü izleyin.
1. Motosikleti yan sehpa üzerinde düz zemine alın.
2. Motoru üç dakika çalıştırın.
3. Motoru durdurarak üç dakika bekleyin.

2019-04-27_220825.jpg

4. Motosikleti dikey olarak tutun ve bulunan motor yağ seviyesi kontrol penceresinden motor yağı seviyesini kontrol edin. Motor yağ seviyesi “L” (düşük) ile “F” (dolu) çizgilerinin arasında olmalıdır.

Motosikletin çok az veya çok fazla yağ ile çalıştırılması motora hasar verebilir.

MOTOR YAĞI VE FİLTRE DEĞİŞİMİ
Motor yağını ve yağ filtresini ilk 1000 km’ de (600 mil) ve her bakım periyodunda değiştirin. Yağ motor sıcakken değiştirilmelidir, bu şekilde yağ motordan rahatça akacaktır. Prosedür aşağıdaki gibidir:
1. Motosikleti yan sehpa üzerine alın.

2019-04-27_221631.jpg

2. Yağ doldurma kapağını (1) sökün.

3. Karter tapasının (2) altına bir yağ boşaltma kabı koyun.
4. Karter tapasını (2) ve contayı (3) bir anahtarla sökün ve motosikleti dik konumda tutarak motor yağını boşaltın.

Sıcak motor yağı ve egzoz borular sizi yakabilir. Motor yağını boşaltmadan önce motor yağı boşaltma tapası ve egzoz boruları soğuyana kadar bekleyin.

Motor yağı boşaltılırken motorun çevrilmesi yağ tabakasının azalmasına ve motorun olumsuz şekilde etkilenmesine neden olur. Motor  yağı değiştirme işlemi sırasında elektrikli marş motoru anahtarı kullanmayın.

Kullanılmış yağ ya da solventi geri dönüştürün ya da doğru bir şekilde imha edin. İşleme başlamadan önce yağ hunisinde veya yağ filtresi montaj yüzeyinde kir, çamur veya yabancı madde olmadığından emin olun.

2019-04-27_222217.jpg

5. Sağ ve sol cıvataları sökün. Alt kaportayı (4) sökün.

Suzuki servislerinde mevcuttur. Yağ filtresi anahtarı (Parça no: 09915- 40620)

6. Yağ filtresini (5) saat yönü tersine çevirin ve uygun ölçüde “zincir tipi” ya da Suzuki “kapak tipi” filtre anahtarı ile çıkarın.

7. Yeni yağ filtresinin takılacağı motor üzerindeki montaj alanını (6) temiz bir paçavra ile silin.

8. Yeni yağ filtresinin contasının (7) etrafına bir miktar yağ sürünüz. 

9. Yeni yağ filtresini el ile filtre contası montaj yüzeyine değene kadar (ufak bir sıkılık hissederek) sıkın.

Doğru tasarıma ve özelliklere sahip yağ filtresinin kullanılmaması motora zarar verebilir. Motosikletiniz için geliştirilmiş orijinal Suzuki yağ filtresi veya eşdeğerlerini kullanın.

Yağ filtresini gerektiği gibi sıkmak için, filtre contasının tespit yüzeyi ilk temas ettiği pozisyonu doğru saptamak önemlidir.

2019-04-27_222300.jpg

Yağ filtresi 2 tur kadar veya belirtilen torka sıkın.

10. “Kapak tipi” filtre anahtarı ya da filtre üzerinde üst ölü merkez konumunu işaretleyin. Filtre anahtarı kullanarak yağ filtresini 2 tur kadar veya belirtilen torka sıkın.
Yağ filtresi sıkıştırma torku: 20 N·m (2.0 kgf-m, 14.5 lbf-ft)

11. Tahliye tapası contasını (3) yenisi ile değiştirin. Tahliye tapası (2) ve contayı (3) yerlerine takın. Bir tork anahtarı yardımı ile vidayı iyice sıkın. Doldurma ağzından 2200 ml yeni yağ dökün ve doldurma ağzını kapatın. 
 

Tahliye tapası sıkma torku: 23 N·m (2.3 kgf-m, 16.5 lbf-ft)
Sadece yağ değiştirdiğinizde yaklaşık 2100 ml yağa gereksinim olacaktır.

Suzuki spesifikasyonlarına uygun olmayan yağ kullanmanız motorun zarar görmesine neden olacaktır.

12.Motoru çalıştırın (motosiklet dışarıda düz bir zemindeyken) ve üç dakika rölantide çalıştırın.

13.Motoru durdurun ve üç dakika kadar bekleyin. Motosikleti dikey konumda tutarken motor yağı kontrol camından yağ seviyesini tekrar kontrol edin. “L” işaretinin altındaysa, yağ “L” ve “F” işaretleri arasına gelene kadar yağ ekleyin. Karter tapasının ve yağ filtresinin etrafındaki alanı kaçak bakımından inceleyin.

14. Alt grenajı (4) takın.

 

Düzgün bir yağ filtresi anahtarınız yoksa bu işlemi yetkili Suzuki servisine yaptırın.

bottom of page