top of page

Akü Takviye

Motosikletlerimi uzun süre kullanmayınca üzerindeki alarm ve IMO dan dolayı aküde bir zayıflık söz konusu olabiliyor. Hatta 2 ay gibi uzun süreç sonunda marş motoru basmıyor. Bu yüzden garajda kullanmak üzere Black&Decker BDV090 100 Amper 6Volt/12Volt Akü Bakım Şarj Cihazı satın aldım. Motosiklet aküsü bekleme konumunda iken bu cihaz ile akü devamlı şarj oluyor ve akü her daim dolu kalıyor. Akü uygun voltaja gelince cihaz şarjı, akımı kesiyor, belirli bir seviye voltaj altına düşünce ise şarj başlıyor. Bu şekilde akü her daim bir döngü altında kalıyor. 

20200106_144935.jpg
20200106_145130 - Kopya.jpg

Cihazın kullanımı çok basit. Prize taktığınız anda besleme başlıyor. A düğmesi ile akü tipinize göre 6V veya 12V besleme seçebiliyorsunuz. B ledi iki şekilde yanıyor. Yeşil ışık yanıp-sönüyor ise şarj işlemi aktif. Sabit ise akü tam dolu. C ledi yanıyor ise akü kutup başlarını ters taktınız. Yerlerini değiştirin uyarısı veriyor. Bu arada cihazın akü başlarını ters bağlamanıza karşın koruması mevcuttur.

Ürün kutusunda D ve E şeklinde iki adet kablo çeşidi geliyor. 

D tipi krokodil kablo ile direk akü kutup başlarına sıkıştırıp işleme başlayabilirsiniz.

Benim tercihim, E tipi kablo ile ise akü başlarına sabitlenir ve sadece cihazın soketleri birleştirme ile işlem başlar. Yani kablo her daim aküde sabit kalır. Büyük kolaylık. Motosikleti kullanacağım zaman sadece soketi ayırmak kafi oluyor. 

Ürün akünüzün ömrü ve motosikletinizi uzun süreler park ettiğinizde, kışlama yaptığınızda dahi çalışması için faydalı bir cihaz.

bottom of page